Zobrazit menuSkrýt menu

Změny pro rodiče s dětmi: Co je to zálohované výživné a nový rodičovský balíček?

Publikováno: 17. 4. 2019, aktualizováno: 17. 4. 2019 | Zdroj: tojesenzace.cz

Rok 2020 měl být přelomový a pozitivní pro všechny rodiče. Ministryně Maláčová přislíbila navýšení rodičovského příspěvku pro všechny děti do čtyř let bez výjimky. Návrh byl nakonec přehodnocen a příspěvek 300 tisíc od zmiňovaného roku má být platný jen pro novorozeňata. Nyní ale otáčí...

Pod tlakem a stížnostmi rodičů říká, že se hnutí ANO pokusí ještě přesvědčit, aby byl příspěvek pro děti do čtyř let, jak původně ČSSD navrhovala, ale v rámci koaliční dohody o navýšení důchodů o 900 korun z toho ustoupila. Aktuálně se hovoří i o kompromisním řešení – zvýšení rodičovského příspěvku by mohlo být diferencováno podle věku. Do roku  dítěte  by bylo vyšší o 80 tisíc, do dvou let o 60 tisíc korun, do tří let o 40 tisíc a pro děti nad tři roky a do čtyř let o 20 tisíc oproti současnému stavu.

Další možností je, že na navýšený příspěvek na 300 tisíc korun by měly nárok ty rodiny, které budou příspěvek pobírat i v lednu a nevybrali si již všechny peníze od státu za dvouletou variantu. Mnoho rodičů na sociálních sítích pod příspěvky paní Maláčové rozhodnutí ministryně kritizuje, a to z důvodu upřednostnění důchodců, ale také proto, že někteří z nich počítali s příspěvkem i pro starší  děti . "Je dost nefér, že  děti , které se narodí pět minut před půlnocí budou mít o 80 000 Kč mít míň než ty, co se narodí o pět minut později,” komentují někteří rodiče vzniklou situaci.

Podle údajů ministerstva práce pobírá rodičovskou přes 160 tisíc rodičů  dětí  do tří let, 46 tisíc lidí ji má rozvrženou jen do dvou let věku a zhruba 65 tisíc lidí je na rodičovské po třetím roce do čtyř let věku dítěte. Jen pět tisíců rodičů čerpá rodičovskou pouze první rok. Otázek na rodičovský příspěvek nebo zálohované výživné je nespočet. Otázkou je, zdali vůbec lidé vědí, co tyto pojmy znamenají.

Zálohované výživnéVláda již několik let projednává novelu, podle níž by měl za neplatiče alimenty platit stát, který je z něj pak bude vymáhat. Vejde-li zálohované výživné v platnost, nebude to podmínkou k tomu, aby to bylo platné pro všechny děti, na které rodič neplatí. Podmínkou je, že jsou alimenty stanovené soudně pravomocným rozsudkem a druhý rodič přes tři měsíce neplatí. Zálohované výživné by podle návrhu mohly dostávat pouze  děti  z chudších domácností, jejichž příjem je nižší než 2,7násobek životního minima. Úřady práce by na zálohovaném výživném vyplácely podle věku  dítěte  maximálně 2088, 2568 či 2940 korun měsíčně, vždy nanejvýš 1,2násobek životního minima  dítěte.

 

Celý článek najdete zde: http://tojesenzace.cz/2019/04/17/zmeny-pro-rodice-s-detmi-co-je-to-zalohovane-vyzivne-a-novy-rodicovsky-balicek/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS