Zobrazit menuSkrýt menu

Záškoláci moderní doby chodí místo kouření za kostel hrát hry do showroomů

Publikováno: 16. 4. 2019, aktualizováno: 16. 4. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Je jedenáct hodin dopoledne a v pražském showroomu jednoho z největších prodejců elektroniky je na dvacet dětí. V té době by přitom měly sedět v lavicích, místo toho ale hrají na počítačích akční hry nebo si u konzolí vybírají svůj oblíbený fotbalový tým.

Záškoláků není výrazně více než v minulosti, jen se jejich způsob "zatahování" hodin mění. Do showroomu Alzy jsme šli pětkrát – pokaždé v jiný den i jiný čas. A vždy jsme tam nachytali nějakého záškoláka krátícího si chvíli, kterou by měl trávit ve  škole. Nutno říct, že  děti  jsou ochotné, a když je požádáte o pomoc, se zapnutím hry vám poradí. Jakmile se ale začnete vyptávat, proč nejsou ve škole, přichází výmluvy, které jsou si velmi podobné. "Já sem často nechodím, ale máme ve  škole  volno, teda nemáme volno, ale já mám volno," odpověděl zhruba dvanáctiletý kluk. Zajde sem prý jen občas,  rodiče  o tom neví a omluvenky nepíšou.

V podstatě totéž odpověděla i skupinka zhruba šesti kluků, které jsme u počítačů našli další týden. Věta "Odpadla nám hodina" se opakovala i o další tři dny později, tentokrát ale v Zetku, které sídlí v pražském obchodním domě Kotva, kde jsou k dispozici herní konzole. Zetko provozuje společně se svým bratrem bývalý populární youtuber Jirka Král, který měl milion odběratelů, hlavně těch mladších. K situaci se Zetko nechtělo vyjadřovat. Na dotaz odpověděl Petr Král jen: "Děkuji za zájem, ale tento problém se nás netýká."

Alza má jeden z nejmodernějších showroomů, kde najdeme Nintendo Wii, závodní simulátory na okruhu se sportovní sedačkou, volantem i řazením. Firma se však snaží dát hraní aspoň částečný řád a omezit dětem přístup. "Nejvíc je u nás game zóna vytížená odpoledne. Nastavili jsme také pravidlo, že hrát jde pouze třicet minut. Jinak podle zákona za návštěvníky mladší 15 let zodpovídají zákonní zástupci," popisuje PR manažerka společnosti Alza Patricie Šedivá. A souhlasí s tím i prodavači, kteří se v oddělení pohybují.

 

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zaskolaci-pocitace-centra-alza-zetko.A190326_115109_domaci_brzy

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS