Zobrazit menuSkrýt menu

Záškoláci mají průměrně 37 neomluvených hodin

Publikováno: 22. 4. 2019, aktualizováno: 22. 4. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Školní vysvědčení má speciální kolonku na neomluvené hodiny. V minulém školním roce do ní učitelé zapsali o poznání méně hodin než o rok dříve. Průměrnému záškolákovi na základní škole jich napočítali 37, o 16 hodin méně než v roce předcházejícím. Vyplývá to z výroční zprávy České školní inspekce.

"Školy to začaly více kontrolovat," říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Jednoznačně dobrá zpráva to ale není. Inspekce totiž spolu s tím na sedmi stovkách škol, které navštívila, zaznamenala nárůst hodin omluvených. Část z nich spadá do kategorie skrytého záškoláctví. Tak označují ve školách situaci, kdy se žák "ulije" z vyučování, ale omluvenku přinese. Buď od rodičů, nebo si ji napíše sám.

Kolik hodin stráví takto žáci za školou, statistiky říct neumí. "U nás to odhaduji tak na třicet procent omluvených hodin. Je to dáno i tím, že máme plnoleté žáky," říká Tereza Králová, zástupkyně ředitele Akademie řemesel, která sídlí v Praze na Zeleném pruhu. Právě záškoláctví je nejčastějším typem rizikového chování žáků, se kterým se školy setkávají. Zejména na školách středních, kde průměrný žák zamešká více než měsíc vyučování ročně. Právě na středních školách jsou počty zameškaných hodin nejvyšší, ačkoliv čistě ze zdravotního hlediska pro to důvod není. "Obecně jsou nejvíce nemocné děti do pěti let, což souvisí s vývojem imunitního systému," upozorňuje dětská lékařka Hana Cabrnochová. S postupujícím věkem infekcí ubývá. "Tam se setkáváme spíše s psychosomatickými obtížemi typu ranní bolesti břicha nebo hlavy," říká lékařka.

Školních absencí přitom s věkem výrazně přibývá. Dokonce tak výrazně, že to má velký vliv na úspěšnost žáků ve škole, varuje Ondřej Andrys. Je to jeden z podstatných důvodů, proč mladí lidé ze středních škol odcházejí předčasně nebo mají problémy třeba s jejich úspěšným zakončením maturitní zkouškou. "Školy věnují problematice absencí větší pozornost," komentuje čísla Andrys. Zdůrazňuje zároveň, že na to, aby se z čísel dal vyčíst nějaký skutečně jednoznačný trend, je zatím přece jen brzy. Školní inspektoři si počtu zameškaných hodin (omluvených i neomluvených) totiž pořádně všímají teprve poslední čtyři roky.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zaskolactvi-neomluvene-hodiny-deti-zs-ss-ceska-skolni-inspekce.A190410_135819_domaci_niv

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS