Zobrazit menuSkrýt menu

Zápisy budoucích prvňáčků se blíží. Na co se připravit?

Publikováno: 25. 3. 2019, aktualizováno: 25. 3. 2019 | Zdroj: emimino.cz

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách zápisy do prvních tříd. Jak se na tento významný den připravit, co by měl budoucí prvňáček zvládnout a jak je to s případným odkladem? 

Co by měl předškolák umět?

Aby bylo dítě přijaté do školy, mělo by být dostatečně zralé a připravené. Důležité je, aby bylo samostatné a zvládlo základní hygienické i sociální návyky (jíst příborem, oblékat se, dojít si na toaletu a další). Posuzují se vyjadřovací schopnosti a zda je dítě schopné udržet alespoň 15 minut pozornost. Šestileté dítě by mělo znát barvy, tvary, nakreslit jednoduché obrázky, vystřihovat a orientovat se v prostoru. Pokud vaše dítko nesplňuje všechna uvedená kritéria, zachovejte klid. V případě pochybností se můžete obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu, kde ověří zralost dítěte

K zápisu můžete výjimečně i mimo stanovený termín

Zápisy do prvních tříd v roce 2019 se budou konat od 1. do 30. dubna. Každá školamá vyčleněné pevné termíny, o kterých by se měli rodiče informovat. V případě, že se rodiče ani dítě nemohou k zápisu dostavit, je možné domluvit si individuální termín. Školu si můžete vybrat podle svého uvážení. Dokonce lze absolvovat více zápisů najednou. Přednost ale mají vždy děti s trvalým bydlištěm v dané lokalitě. Konají se také dny otevřených dveří, které probíhají v určitých termínech už od ledna.

Každé desáté dítě má odklad

Nástup do první třídy představuje pro dítě velký životní mezník. Proto bychom jako rodiče neměli podcenit nejen výběr třídy, ale také určitou přípravu na povinnou školní docházku. Oproti školce čeká dítě úplně nový režim, na který si bude muset postupně zvyknout. Některé děti však nejsou v šesti letech ještě dostatečně zralé a je vhodné nástup do školy o rok odložit. O tom ovšem nerozhodují pouze rodiče, a i v takovém případě je nutné k zápisu přijít. V posledních letech dorazilo k zápisům vždy přes 100 tisíc prvňáčků a přibližně 10 % z nich mělo odklad. Z tohoto důvodu zavedlo v loňském roce Ministerstvo školství povinnou předškolní docházku pro děti od 5 let. Počet odkladů byl v ČR jeden s nejvyšších v Evropě.

Jaké dokumenty budete k zápisu potřebovat?

  • Rodný list dítěte
  • Občanský průkaz rodiče
  • Vyplněnou žádost o přijetí k základnímu vzdělávání (můžete vyplnit i na místě)
  • Rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky v případě, že dítě mělo odklad
  • Cestovní pas či povolení k pobytu u cizinců mimo EU
  • Pokud žádáte o odklad školní docházky, mějte u sebe vyplněnou žádost včetně doporučení z pedagogicko-psychologické poradny

Celý článek najdete zde: https://www.emimino.cz/clanky/blizi-se-zapisy-do-prvnich-trid-na-co-se-pripravit/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS