Zobrazit menuSkrýt menu

Žalování u dětí. Jak jim vysvětlit, kdy je špatné a kdy je naopak potřeba vás informovat?

Publikováno: 19. 3. 2018, aktualizováno: 21. 3. 2018 | Zdroj: motherclub.cz

Žalování je obecně vnímáno jako negativní chování. Někdy je ovšem potřeba, aby nám děti sdělily, co se jim stalo nebo jak to bylo. Co tedy dělat, když dítě žaluje? Proč vlastně děti tak často žalují? Jaké jsou hlavní motivy žalování u dětí?

Není totiž žalování jako žalování. Takže otázka rozhodně nestojí, zda žalovat či nikoli, ale spíše jak děti naučit rozlišovat mezi tím, co se na někoho neříká a co je naopak potřeba sdělit dospělým za každé situace.

Žalování - co to vlastně je?

S žalováním se setká během svého života každý rodič. Jedná se o relativně běžné chování, zejména u dětí ve věku od 2 do 10 let. Žalování je tedy typické pro předškolní věk, příp. pro mladšího školní věk. Kdo by to neznal - dítě za vámi běží a významně sděluje, co kdo komu provedl. Co k takovému chování děti vede? Jak na ně správně reagovat?

Proč děti žalují?

K nejčastějším důvodům žalování patří především snaha prosadit své zájmy. Typickým příkladem je situace, kdy si děti hrají a jedno dítě sebere tomu druhému hračku. Vaše dítě si hračku nárokuje a běží za vámi, aby vás o příkoří informovalo, protože vy, jako dospělá a jemu nejbližší osoba, jistě budete stát na jeho straně a ihned mu přiběhnete na pomoc.

Žalování jako snaha domoci se práva

Někdy za vámi dítě přiběhne a žaluje na jiné dítě, které vzalo hračku někomu jinému. Takové chování, na rozdíl od prvního výše uvedeného, není motivované egocentrismem, nýbrž altruismem. Dítě má soucit se slabším, cítí nespravedlnost a chce pomoci. Obrací se na vás, protože je přesvědčeno, že dokážete vymoci právo. Takové žalování je ospravedlnitelné. Pokud se jedná o hračku, není to nic vážného, nicméně někdy může jít o něco vážnějšího. V takovém případě rozhodně nemůžeme dítě okřikovat, že se žalovat nemá. Snažilo se někomu pomoci, ne ve vlastním zájmu. Co když bude někdo v pozdějším věku např. někoho šikanovat? Má vaše dítě mlčet nebo vám to má sdělit?

Celý článek k přečtení na: http://motherclub.cz/zalovani-u-deti-jak-jim-vysvetlit-kdy-je-spatne-a-kdy-je-naopak-potreba-vas-informovat/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS