Zobrazit menuSkrýt menu

Zákaz mobilů, méně vycházek. Děti v ústavech čeká tvrdší režim.

Publikováno: 18. 12. 2018, aktualizováno: 18. 12. 2018 | Zdroj: Právo

Děti ve výchovných ústavech a dětských domovech zřejmě čekají přísnější pravidla. Podle návrhu ministerstva školství by dětem mohl být například odebrán mobilní telefon. Z návrhu cituje deník Právo, který ho má k dispozici.

Zatímco nyní mohou chovance v ústavní péči kdykoli navštěvovat rodiče a zákonní zástupci a děti mají neomezený přístup k mobilním telefonům, v budoucnu by se to mohlo změnit. Pracovní skupina ministerstva školství (pod které výchovné ústavy a dětské domovy spadají) totiž pracuje na novele zákona o výkonu ústavní výchovy, a s prvními podklady se už v uplynulém týdnu seznamoval i neveřejný sněmovní podvýbor pro náhradní výchovnou péči.

Obnovení trestů i odměn

Podle některých odborníků jsou navrhovaná opatření příliš represivní a mohou porušovat základní práva dětí. Změny by se totiž mohly plošně týkat jak dětí, které jsou ve výchovných ústavech kvůli závažným zločinům, tak chovanců z dětských domovů, nezřídka odebraných kvůli tomu, že se o ně rodiče nemohli starat.
V současné době je v ČR v ústavních zařízeních 6345 dětí, z toho tisícovka ve výchovných ústavech a bezmála čtyři stovky v diagnostických ústavech, zbytek připadá na dětské domovy.
Návrh mluví například o možnosti odebrat dětem mobilní telefon. „Mobilní telefony u dětí s rizikovým chováním často naplňují charakteristiku předmětů ohrožujících výchovu: domlouvají, plánují a koordinují činnosti, které ohrožují majetek, zdraví i život osob, viz plánování vraždy vychovatelů a společný útěk s připraveným zázemím,“ připomíná se v materiálu loňský incident z výchovného ústavu v Houstoni na Domažlicku, kde tři chovanci domlouvali vraždu vychovatele a útěk. Jeden z mladistvých dostal letos dvouletý trest.

Podobně by měly ústavy omezit právo na každodenní vycházky nebo na neomezený kontakt s rodiči či zákonnými zástupci. Ústavy by měly podle předkladatelů materiálu rovněž obnovit systém odměn a trestů podle bodování, který dnes zákon odmítá.

 

Celý článek najdete v deníku Právo

 

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS