Zobrazit menuSkrýt menu

Začínají zápisy do prvních tříd. Děti se k nim dostavit nemusí, stačí rodný list

Publikováno: 3. 4. 2018, aktualizováno: 3. 4. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

Zápisy mají školy naplánované od úterý do konce dubna. Podle odhadů ministerstva školství jde asi o 135 tisíc dětí, pětina z nich dostane odklad.

Rozpoznat geometrické tvary nebo barvy. I to je jedna z dovedností, kterou učitelky u dětí prověřují při zápisech do základních škol. "Kristýnko, já tě vítám u nás ve škole. Těšila ses na zápis?" Tak to vypadalo loni při zápisu do první třídy v malotřídce v Popelíně na Jindřichohradecku. Rodič přitom dítě ale do školy povinně přivést nemusí. Stačí, když přijde s rodným listem předškoláka.

V Česku začínají zápisy do prvních tříd základních škol.

"Své dítě nemusíte nechat testovat. Zápis do první třídy není přijímací zkouškou. Přítomnost toho dítěte může dát rodiči zpětnou vazbu o jeho připravenosti na školní docházku, ale ani pak není důvodem pro odmítnutí dítěte," upozorňuje posluchače Radiožurnálu mluvčí veřejné ochránkyně práv Ivana Hrazdílková.

Učitelky u zápisu ověřují, jestli je dítě schopné třeba rozeznat geometrické tvary nebo rozložit slovo na slabiky.
Podle prezidentky Asociace ředitelů základních škol Hany Stýblové děti k zápisům většinou chodí osobně: "Den zápisu v povinné školní docházce je pro dítě velmi důležitým dnem. Rodina by ho tak měla prožít, měla se v tom hektickém dnu trochu zastavit. Ten den je takový motivační, je to poprvé, co se z něj ještě nestane školák, ale je to ten první krok k tomu."

Ministerstvo školství loni termín zápisů přesunulo z ledna na duben. Úřad si od toho sliboval menší počet žádostí o odklad. To se nestalo. Dětí, které do první třídy nastoupí až v sedmi letech, naopak přibylo. Ministerstvo přínos změny termínu zatím hodnotit nechce.

Celý článek najdete na: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zapisy-do-prvnich-trid-neucast-deti-zmeny_1804030615_rez

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS