Zobrazit menuSkrýt menu

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Publikováno: 19. 11. 2019, aktualizováno: 19. 11. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?" ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět minut a už se dohaduje místo a čas v Přerově. Smysl? Zabít nudu, dostat se do euforie, nastřelit se. Za pár korun.

Děti ze základních škol vymyslely nový způsob, jak fetovat. Užívají léky, které se předepisují hyperaktivním dětem, ale na zdravé mají podobné účinky jako pervitin. Kradou je rodičům nebo kupují v lékárnách na falešné předpisy. A pozor: nejde o děti z chudých rodin z ghett, které mezi drogami vyrůstají. Jde naopak o školáky, kteří mají dostatek kapesného, dobře se učí a prášky berou jen proto, aby v životě zažili pořádný "vír".


100 Kč Za tolik se mezi dětmi přeprodává tableta xanaxu.
80 dětí vyslechla přerovská kriminálka, obvinila 13 dealerů.


"Finanční motivace však nebyla hlavním důvodem. Svou roli sehrála nuda a vliv party. Mladí lidé se scházeli na různých místech v Přerově a někteří to jen chtěli zkusit. Jakmile do toho vlaku nastoupili, už bylo těžké z něj vystoupit," vysvětluje přerovský kriminalista Michal Hradil. Děti polykaly zejména dva druhy tablet – ritalin, kterému se slangově říká dětský koks a je předepisován osobám s poruchami pozornosti či ADHD, a xanax, který lékaři předepisují na léčbu úzkosti.
"Zatímco hyperaktivní děti ritalin zklidní, na zdravé funguje přesně naopak. Nastřelí je, ten stav je stejný, jako kdyby užívaly třeba pervitin nebo tablety extáze," vysvětluje streetworker Jan Kuželka.


"Děti potřebují vzory, které jim napovídají, jak se chovat v dospělosti. A negativní vzor je taky vzor," odkazuje psycholog Jan Kulhánek k tomu, že děti mohou léky užívat, protože to viděly na videu u nějakého zpěváka či youtubera.
Mezi mladými byl populární americký rapper Lil Peep, který se v textech svých písní zpovídal z braní drog. V listopadu 2017 zemřel na předávkování. Těsně předtím přidal na sociální síť Instagram fotografii, na níž měl na jazyku dvě pilulky xanaxu. "Až zemřu, budete mě milovat," napsal k fotce tehdy jednadvacetiletý zpěvák. Žáci z přerovské základní školy, s nimiž reportéři MF DNES mluvili, přiznávají, že právě v něm se mohli jejich spolužáci zhlédnout.
"V dnešní době, kdy je internet zahlcen tolika informacemi, se youtubeři nebo zpěváci uchylují k extrémům, aby zaujali. Děti jsou také přesyceny vším možným, takže je takový extrém skutečně zaujme," dodává Kulhánek. Důvodem k užívání léků podle něj však není jen zábava a euforické stavy. Setkal se s případy, kdy mladí berou léky na ADHD při učení, aby se déle soustředili.


To, že tablety zneužívají děti, u kterých by to málokdo předpokládal, protože mají dobré rodinné zázemí i studijní výsledky, je podle expertů logické: jsou to děti, které dokážou vymyslet i to, že si léky zakoupí přes internet na černém trhu, kde se s těmito opiáty obchoduje.


Chudí jsou čistí


"Naše děti jedou ve většině průšvihů, ale nemají tolik peněz, aby si pořizovaly tabletu za sto korun nebo by ani nedokázaly systém, jak se k lékům dostat, vymyslet," říká ředitelka pouze romské Základní školy v Přerově Ilona Bočinská, která se okamžitě poté, co kriminálka zneužívání léků začala vyšetřovat, informovala u kurátorek, zda některý z jejích žáků je mezi podezřelými. Ani jediný.
Klíčové nyní je také to, jak snadno se k lékům děti dostaly. Jde o léky, které smějí obchodovat jen lékárny, a jinak než na předpis by se k nim nikdo dostat neměl. "Evidence opiátových receptů je přísná. Pokud by to děti kradly doma rodičům, ti by na to samozřejmě museli přijít, případně lékař, který by viděl, že pacient si jde předepsat další léky dříve, než by měl," vysvětluje lékárnice Ivana Lánová.


Inzerátů, které léky na internetu nabízejí, jsou stovky. Například uživatel s přezdívkou Marckvalote nabízí na webu biginzerce přípravky od lexaurinu přes neurol, diazepam, rohypnol až po ritalin, vše s dobou expirace až v černu 2021.

Dětská psycholožka Eva Kneblová rodičům doporučuje, aby více hlídali, co jejich děti na internetu hledají. Čas od času by si měli projet historii vyhledávání a počítač mít nejlépe v místnosti, kde nad nimi mohou mít dohled. "Ačkoli v dnešní době je to taky velice těžké. Děti jsou na mobilech a často ovládají moderní technologie lépe než jejich rodiče," připouští.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/deti-drogy-xanax-ritalin-prerov.A191114_210508_domaci_mama

Související články na portálu Šance dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS