Zobrazit menuSkrýt menu

Za dobré vysvědčení peníze, za špatné trest? Úplně špatně, burcuje odborník

Publikováno: 1. 7. 2019, aktualizováno: 1. 7. 2019 | Zdroj: eurozpravy.cz

Psycholog radí za celoroční práci ve škole děti chválit a odměnit, vyznavači výchovy prostřednictvím facek by si pro tentokrát měli dát pohov. Trestat děti za vysvědčení se podle psychologa Václava Mertina nevyplácí.

"Rodiče mají odměňovat děti za vysvědčení. A nejen za něj, ale vlastně za celý rok práce. Vysvědčení třeba nenaplní naše očekávání, ale to dítě chodilo rok do školy, pracovalo, tak si myslím, že bychom mu měli k tomu závěru něco dát," okomentoval poslední školní den Václav Mertin pro televizi Nova.

Kritiku odměny prostřednictvím peněz podle jeho názoru není v dnešní době potřeba brát příliš striktně. "Psychologové údajně nedoporučují peníze. Samozřejmě pokud se tomu dítěti nevěnujeme a pak mu jenom vrazíme tisícovku nebo stovku, tak to není úplně šikovné. Myslím ale, že peníze bychom jako odměnu neměli odmítat," radí psycholog.

Pokud se na vysvědčení objeví nelichotivé zhodnocení, není podle psychologa potřeba ihned zasedat k učebnicím. „Na nápravě by měli rodiče s dětmi začít pracovat ale až na podzim. Na prázdniny bych se na to vykašlal. Nějaké zákazy, kdy dítě někam nemůže a místo toho se bude učit, to je hloupost. Radši ať si tu energii nechají až na září."

 
Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS