Zobrazit menuSkrýt menu

Vyvarujte se rodičovských chyb, které z dítěte dělají vašeho nepřítele

Publikováno: 7. 5. 2018, aktualizováno: 9. 5. 2018 | Zdroj: bety.cz

Je třeba dávat pozor na neadekvátní užívání rodičovské autority.

„Dokud to nesníš, budeš tu sedět!" „Proč ne? Protože jsem to řekla!" „Je mi jedno, jestli to dělá sousedův Pepíček, ty to dělat nebudeš!" Každý z nás se jistě někdy v životě, zejména v dětství setkal s podobnými situacemi.

Je však takový přístup správný? Neměli bychom dát dětem více prostoru pro vlastní úsudek a pomoci jim, aby ony samotné pochopily, co je správné a jaké následky mohou vzniknout vlivem špatného nebo neuváženého rozhodnutí? Je třeba dávat pozor na neadekvátní užívání rodičovské autority.

Vlastní názor je důležitý

Velice často se v dnešní době setkáváme s různými extrémy. Někteří rodiče nedávají svým dětem téměř žádný prostor pro vlastní názor, utínají jejich požadavky či stížnosti v polovině věty a odbývají je mávnutím ruky, mlčením nebo ještě hůře posměškem. Druhý případ je přesným opakem toho prvního, kdy rodiče dají na to, co si jejich ratolest přeje, až příliš. Kde tedy najít rovnováhu?

Za každých okolností je velice důležité dítěti naslouchat. Pokud chce promluvit, dovolme mu to, vyslechněme ho a odpovídejme mu. Ať už chce cokoli, je vhodné s ním daný požadavek probrat a neomezovat se pouze na rezolutní „NE!". Chce vaše dítě spát na zahradě pod stanem v polovině února nebo nechce k snídani ovesnou kaši? Většina z rodičů by jistě reagovala poklepáním na čelo a dotazem, zda to jejich dítko myslí vážně, ale ono myslí.

Je samozřejmé, že nenecháme dítě v zimě stanovat, ale dejme mu prostor. Zeptejme se ho, zda si nemyslí, že je na to venku velká zima a nechme ho o tom přemýšlet. Pokud dále naléhá, zkusme mu místo zákazu navrhnout, že si může stan postavit v pokojíčku. Dítěti tím dokážete, že berete jeho návrhy vážně, ale vše má svá pravidla. S kaší je to obdobné. Je jisté, že pro své potomky chceme jen to nejlepší, ale pokud nemá chuť na to, co mu nabízíte, nechte ho, ať si samo vybere z jiných dostupných možností. Ani vy přece nemáte pokaždé chuť na to, co vám nabízejí druzí.

Celý článek najdete na: https://www.bety.cz/deti-a-rodina/clanky/25702/Vyvarujte-se-rodicovskych-chyb-ktere-z-ditete-delaji-vaseho-nepritele?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS