Zobrazit menuSkrýt menu

Vstup do školy je pro rodinu změna v dosavadním režimu

Publikováno: 12. 4. 2018, aktualizováno: 12. 4. 2018 | Zdroj: jihlavske-listy.cz

Mají se rodiče, prarodiče dětem v předškolním věku věnovat více, než kdy jindy? Je zapotřebí si uvědomit, že čas strávený se svým dítětem v tomto období, do vstupu do 1. třídy, je vždy neopakovatelným zážitkem pro rodiče. V tomto období dítě dělá obrovské a viditelné pokroky.

Bylo by škoda se na nich nepodílet, nepomáhat a neúčastnit se. Tvoří se zde silné citové a sociální vazby, které v pozdějším věku dítěte jsou velmi nutné k tomu, aby se zdárně vyvíjelo ve slušného, poctivého a zdravého jedince. Pedagogové upozorňují na to, že předškoláci mívají stále větší problémy s motorikou. Lze s tím dětem doma pomoci?

Motorika zahrnuje hrubé i jemné pohyby, jejich koordinaci, celkovou pohyblivost a obratnost. Pakliže je přítomna určitá neobratnost, ovlivňuje výkony dítěte v různých oblastech jako je sebeobsluha, kreslení, tělesná, výtvarná cvičení, hra, práce i řeč... Nebudu zde rozvíjet teorii o nedostatku času na dítě ze strany rodiče a možnosti pomoci ze strany prarodičů, či trendy moderní doby, to je vždy velmi individuální.

Jak tedy rozvíjet hrubou motoriku?
V raném věku výběrem vhodných hraček. Upřednostňujeme hračky barevné, nejlépe dřevěné a multifunkční, kroužky k navlékání na tyč, kostičky, dřevěná auta, zatloukačky apod. Pro děti předškolní dobře poslouží tříkolka, koloběžka, kolo, houpačky, prolézačky, balanční lana, houpací deska. To vše podporuje celkovou koordinaci pohybů.

A co s motorikou jemnou?
Ta je v předškolním období v mohutném vývoji. Diferencuje se pravá a levá ruka, děti jsou schopny užívat nástroje a drobné pohyby vyžadují velikou přesnost: klešťový úchop, špetka, přebírání korálků apod. Jemnou motoriku lze rozvíjet těmito jednoduchými úkony: konečkem palce se dotýkat ostatních prstů, postupně vztyčovat prsty ruky ze sevřené pěsti, namotávání klubíčka vlny, navlékání korálků, hra s plastelínou, hra se stavebnicí apod.

Celý článek k přečtení na: http://www.jihlavske-listy.cz/clanek25026-vstup-do-skoly-je-pro-rodinu-zmena-v-dosavadnim-rezimu.html

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS