Zobrazit menuSkrýt menu

Ve sporu o alimenty se Ústavní soud zastal matky

Publikováno: 26. 2. 2019, aktualizováno: 26. 2. 2019 | Zdroj: novinky.cz

U Ústavního soudu (ÚS) našla zastání žena z Plzeňska, která pro své děti požadovala po bývalém partnerovi vyšší výživné. Nelíbilo se jí, že soud při rozhodování vycházel jen z příjmů předložených otcem a nebral ohled na další skutečnosti, jako například to, že otec má dost peněz na sázení, ale na děti se mu platit nechce. ÚS v rozhodnutí zdůraznil, že justice musí v podobných případech brát v potaz všechny okolnosti.

Žena nejprve se svým nárokem uspěla u domažlického okresního soudu, který ji na dvě děti zdvihl dohromady alimenty z pěti na devět tisíc korun. Soud zdůraznil, že deklarovaný otcův příjem nemusí odpovídat realitě, pozastavil se i nad tím, že muž náhle ukončil podnikání, firmu přepsal na bývalého zaměstnance a obratem se u něj nechal zaměstnat. Soud zohlednil také otcovu zálibu v hazardu. Odvolací krajský soud v Plzni ale vyhověl otcově námitce a výživné zvýšil jen o pár stokorun.

Matka se poté obrátila na ÚS a senát se soudcem zpravodajem Jaromírem Jirsou jí dal za pravdu. „Soud je povinen vycházet při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů povinného rodiče nejen z fakticity jeho příjmů a jeho reálných majetkových poměrů, ale také z potenciality příjmů,“ zdůraznil Jirsa.

Celý článek naleznete zde: https://www.novinky.cz/domaci/498327-kdyz-ma-rodic-na-sazeni-ma-mit-i-na-placeni-alimentu-pripomnel-ustavni-soud.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS