Zobrazit menuSkrýt menu

Ve školách se opomíjí prevence proti drogám a zbraním

Publikováno: 6. 12. 2017, aktualizováno: 6. 12. 2017 | Zdroj: tyden.cz

Podle policie i lékařů podceňují české školy prevenci bezpečnosti a málo se zabývají také problematikou drogové závislosti.

Bezpečnost ve školách se podle přednosty Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Vojenské fakultní nemocnice v Praze Michala Milovského postupně zhoršuje.

„Žádným přehledem v současnosti nedisponujeme, ale tušíme z prvních dat, že to začíná být problém," uvedl. Děti údajně chodí do škol třeba s noži nebo takzvanými boxery.“ Je potřeba řešit tyto problémy dříve, než začnou děti nosit tatínkovu (pistoli) devítku v tašce do školy," míní. Čím dál větším problémem jsou podle něj ve školách i drogy. „Lidé si neuvědomují, že nejde o nějaké vnější nebezpečí cizích dealerů před školou, ale že distribuce probíhá ve třídách mezi dětmi navzájem,“ upozornil. Ve dvou třetinách případů dostanou děti drogy od spolužáků a víc než 70 procent dětí ví, na koho se ve škole obrátit, aby je dostaly, Nejčastěji se na školách vyskytuje tabák a alkohol. Kromě nich a drog je problémem také zneužívání léků, které si děti často nosí z domova, kde se k nim snadno dostanou. Mezi nezletilými se objevují i nové syntetické drogy a u dětí do 12 let pak také těkavé látky, které se inhalují. 

Milovský připomněl, že odborníci v Česku již 17 let připravují celostátní systém prevence. Práce na něm přišla stát za tu dobu na 70 milionů korun, řekl. Předpokládá spolupráci různých resortů, zejména pak zdravotnictví, vnitra, školství, sociálních věcí a spravedlnosti. Nyní je v podstatě hotov, problém je však podle Milovského v uvedení systému prevence do praxe. Ministerstvozdravotnictví ani školství totiž nyní neposlala slibované peníze.

Odborníci na prevenci podle Milovského připravili například postupy pro testování dětí přímo ve školách. Pokud by tedy bylo podezření, že někdo z dětí opakovaně distribuuje nebo bere drogy, mohlo by se to ve spolupráci s rodiči řešit na místě. Pokud by byl výsledek testu pozitivní, měli by ho potom zaplatit rodiče. 

Celý článek najdete na: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/skolstvi/ve-skolach-se-opomiji-prevence-proti-drogam-a-zbranim_457592.html

další zprávy z médií

 

 


Nahoru

Přihlaste se k odběru newsletteru Šance Dětem

*) Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS