Zobrazit menuSkrýt menu

V ČR chybějí ambulance pro děti se závislostí na drogách a hraní

Publikováno: 18. 6. 2018, aktualizováno: 19. 6. 2018 | Zdroj: Právo

Česko trápí nedostatek dětských psychiatrů, ale i zařízení pro ambulantní péči o děti s psychiatrickými diagnózami. Adiktologové upozorňují na aktuální nedostatek ambulancí pro léčbu dětí se závislostmi - na návykových látkách i hrách.

Podle plánů expertů by do pěti či deseti let pracoviště, které by nabízelo propojené zdravotní i sociální služby na jednom místě, mělo fungovat v každém kraji.  
Soudí tak přednosta adiktologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Miovský.  
Podle odborníků na léčbu závislostí dětí, které mají problémy s drogami či hraním, postupně přibývá. Potíže se navíc objevují v nižším věku.  

Varovná čísla  

Podle poslední národní výroční zprávy o užívání návykových látek v Česku v roce 2016 mělo podle odborných odhadů závislost na pervitinu a opioidech kolem 5500 dětí a mladých do 18 let, na konopí asi 27 300 a na alkoholu zhruba 20 000. V zemi bylo přes 11 100 patologických hráčů v dětském věku. Podle Miovského by v Česku měla existovat "páteřní síť" specializovaných pracovišť tak, aby pracoviště fungovalo v každém kraji. Na léčbě by se v něm podílel lékař, dětský psychiatr, odborník na závislosti, terapeut či speciální pedagog. Péče by tedy zahrnovala zdravotní i sociální služby pro dítě a jeho rodinu.  

Potřebný zákon chybí  

Takové zařízení ale musí mít dnes dvojí registraci – zdravotní a sociální, podstupuje pak i dvojí kontrolu. Jasné není ani financování. Léčba se platí ze zdravotního pojištění, na sociální služby posílá ministerstvo práce krajům dotace.  
"Narážíme na to, že není dostatek politické vůle řešit, kde narážejí resorty na sebe. Bez politické podpory a ochoty resortů se mezi nimi ocitáme jako rukojmí," uvedl Miovský.  
Legislativa, která by péči o závislé děti upravila, zatím neexistuje. Vyřešit by to mohl zamýšlený zákon o zdravotně-sociálním pomezí, který by stanovil i způsob financování.

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS