Zobrazit menuSkrýt menu

V českých školách chybějí pedagogové. Potřeba jich je kolem 6 tisíc

Publikováno: 22. 5. 2019, aktualizováno: 22. 5. 2019 | Zdroj: domaci.ihned.cz

Ve školách chybí minimálně šest tisíc pedagogů. Zhruba devět procent výuky tak zajišťují nekvalifikovaní učitelé nebo se zajišťuje díky přesčasům stávajících pedagogů. Ve školách pracuje zhruba 150 tisíc učitelů. Jejich průměrný věk je 47,2 roku. Mezi vyučujícími také stále výrazně převažují ženy, muži jich tvoří asi pětinu. Vyplývá to z mimořádného průzkumu ministerstva školství.

Ministerstvo v lednu a únoru v průzkumu zjišťovalo, kolik je ve školách kvalifikovaných učitelů, jaké mají aprobace a kolik učitelů ředitelé hledají. Dotazníky úřadu vyplnilo podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) 99 procent škol. Podle Václava Jelena z oddělení školských statistik úřad zjistil, že školy mají nyní potíže se zajištěním nejméně šesti tisíc pedagogů. V příštím roce by tento údaj mohl narůst minimálně na 11 tisíc učitelů, doplnil. Podle Plagy výuku v těchto případech zajišťují většinou nekvalifikovaní lidé. "V některých krajích, a tuším, že v tomto ohledu byl nejhorší kraj Karlovarský, podíl výuky, který zabezpečují nekvalifikovaní učitelé, je přes deset procent," řekl ministr. 

Podle průzkumu chybí zejména učitelé pro mateřské školy, učitelé pro první stupeň základní školy, matematikáři, angličtináři, češtináři a fyzikáři. Školy si ale stěžují i na nedostatek učitelů pro některé odborné středoškolské obory, jako je například strojírenství, elektrotechnika nebo telekomunikační a výpočetní technika, dodal Jelen. Plaga uvedl, že průměrný věk pedagogů dosahuje 47,2 roku. Poukázal, že věk učitelů je vyšší zejména u nedostatkových aprobací, v některých případech je to podle něj i alarmující. Například fyzikářům na středních školách je v průměru kolem 51 let. Do školství nastupuje podle ministra nyní kolem tří tisíc čerstvých absolventů a zhruba čtyři tisíce učitelských míst se daří obsadit lidmi, kteří se po odchodu ze školství rozhodnou k profesi vrátit. 

Celý článek najdete zde: https://domaci.ihned.cz/c1-66575350-v-ceskych-skolach-chybi-sest-tisic-pedagogu-diru-by-mohli-po-uprave-zakona-zaplnit-lide-bez-pedagogickeho-vzdelani

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS