Zobrazit menuSkrýt menu

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Publikováno: 28. 5. 2018, aktualizováno: 28. 5. 2018 | Zdroj: iDNES.cz

Závislost dětí, to nejsou jenom drogy, alkohol nebo cigarety, ale také nejrůznější počítačové hry. Bohužel věková hranice mladistvých závislých stále klesá a týká se i poměrně malých dětí. Pomoci by měly speciální ambulance s odbornou pomocí.

„Průměrný věk našich pacientů je patnáct a půl až šestnáct let, ale jsou to děti, které se u nás zpravidla vyskytnou s už vybudovanou závislostí a je předpoklad, že začínají s návykovými látkami ve věku dvanácti až čtrnácti let,“ říká Světlana Kroftová, primářka detoxikačního oddělení pro děti a dorost v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze.

Například u pervitinu je podle ní mladistvých uživatelů už asi dvacet procent ze všech závislých. „Je alarmující, jak snadné je dnes pro děti snadné sehnat si návykovou látku na půdě školy nebo ve vrstevnické skupině. Díky tomu se tyto látky dostávají k mnohem mladším dětem, klidně i ve věku deseti a jedenácti let,“ dodává Kroftová. Stále narůstajícím problémem jsou mezi dětmi také takzvané nelátkové závislosti, tedy závislosti například na hazardu či internetu.

Zatímco praktičtí lékaři a další zdravotníci se již v posledních letech výrazně zdokonalili v odhalování závislých dětí během běžné praxe, v Česku zatím chybí provázaná síť krajských ambulantních zařízení, do kterých by mohli lékaři nejrůznějších zaměření takové děti posílat, nebo na která by se mohli pacienti sami obracet. Stávající pracoviště jsou totiž většinou úzce specializovaná a roztříštěná.

Odhaduje, že program vytvoření páteřní sítě ambulancí, v nichž by na jednom místě pracoval lékař, dětských psychiatr, odborník na závislosti, terapeut i například speciální pedagog, zabere pět až deset let. Postavení sítě ambulancí stojí totiž v cestě hned několik překážek. Chybí lékaři a legislativa vznik ambulancí také neulehčuje.

Celý článek najdete na: https://zpravy.idnes.cz/deti-mladistvi-drogy-tabak-marihuana-alkohol-f3h-/domaci.aspx?c=A180524_102928_domaci_hell

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS