Zobrazit menuSkrýt menu

Týden rovnosti tváří upozorňuje na problémy s postižením vzhledu

Publikováno: 20. 5. 2019, aktualizováno: 20. 5. 2019 | Zdroj: denik.cz

Pohledy stranou, zakrývání očí dětem či nepochopení. To je často smutná realita provázející životy těch, kdo mají genetické či získané postižení vzhledu. Může jít například o velká znaménka, pigmentové skvrny, Treacher-Collins syndrom, popáleniny, ichtyózu či jiná onemocnění kůže. A právě na tuto citlivou problematiku chce upozornit Mezinárodní týden rovnosti tváří, jehož ambasadorkou je Tamara Klusová. 

"Mezinárodní týden rovnosti tváří proběhne v České republice vůbec poprvé, a to od 17. do 25. května. Organizátorem je pobočný spolek Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR Be Treacher Collins (Be TCS). Zapojí se také spolek Ichtyóza a organizace pomáhající lidem po popáleninových úrazech. Ambasadorka Be Treacher Collins Tamara Klusová představuje krátké emotivní video, během jehož natáčení si díky speciální realistické masce prožila den s "jinou" tváří. 

"Když jsem přemýšlela, jak mojí spolupráci pojmout, zrodil se mi v hlavě nápad, že chci prožít den v jiné tváři, a bezmyšlenkovitě jsem se do toho vrhla a netušila jsem, co za prožitek přijde. Před natáčením jsem vyrazila na sraz lidí s Treacher-Collins syndromem, kde jsem vyposlechla se slzami v očích jejich životní příběhy a z nich tak sestavila s Michalem Budínským scénář tohoto minutového spotu. Mezi scénami jsem sama v masce procházela městem a zažívala na vlastní kůži, co všichni lidé se znetvořením zažívají každý, každičký den," říká Tamara Klusová. "Moc si přeju, aby tohle video vyvolalo v každém z nás otázku, jak moc laskaví jsme my sami za sebe. Jak se v takových situacích chováme a co bychom měli zlepšit k tomu, aby se těmhle lidem žilo co možná nejlehčeji. Jejich znetvoření na povrchu totiž odkrývá naše znetvořené duše," dodává. 

Mezinárodní kampaň poběží zhruba ve dvaceti zemích, například v Belgii, Švýcarsku, Velké Británii, Taiwanu či Jihoafrické republice. Společným záměrem národních iniciativ jsou v prvním roce zejména propagace Mezinárodního týdne rovnosti tváří jako takového a usilování o vytvoření General Media Standardu – "kodexu" pro média, který by definoval, jak mluvit o lidech se znetvořením.

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/zdravi/uleky-a-nepochopeni-na-problemy-s-postizenim-vzhledu-upozornuje-nova-kampan-20190518.html

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS