Zobrazit menuSkrýt menu

Tři čtvrtiny dětí jdou na schůzku s cizím člověkem z internetu

Publikováno: 12. 6. 2019, aktualizováno: 12. 6. 2019 | Zdroj: tyden.cz

Téměř tři čtvrtiny dětí oslovených na internetu se vydají na schůzku s cizím člověkem. Nabídku na schůzku dostala na síti více než čtvrtina dětí ve věku mezi sedmi a 17 roky. Vyplývá to z letošního průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a operátora O2 mezi více než 27 tisíci dětmi.

Více než polovina respondentů zažila kybernetickou agresi prostřednictvím facebooku, 43 procent pak přes facebook Messenger. Děti zažily kyberagresi také prostřednictvím instagramu, zpráv SMS nebo MMS. Dominantní je klasická verbální agrese, jejímž cílem se stalo 27 procent českých dětí. Obecně ale od posledního měření v roce 2014 klesly všechny sledované formy kybernetické agrese o pět procent. Nově si děti stěžují také na takzvaný sharenting, kdy téměř osm procent dětí potvrdilo, že rodiče nahráli na internet jejich snímek nebo video, přestože s tím děti nesouhlasily.

"Přestože výsledky našeho výzkumu jsou alarmující, jsem ráda, že jednoznačně potvrzují, že prevence a edukace jsou správnou cestou a fungují. Děti jsou zranitelné, a přestože se v on-line světě pohybují často více a sebejistěji než my dospělí, potřebují od nás pomoc a podporu. I proto se prostřednictvím projektu O2 Chytrá škola obracíme především na pedagogy a rodiče a na portálu O2Chytráškola.cz jim přinášíme jednoduché rady, výukové materiály a aktuální informace z on-line světa," uvedla Marie Mališková z O2.

Celý článek najdete zde: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/tri-ctvrtiny-deti-jdou-na-schuzku-s-cizim-clovekem-z-internetu_524419.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS