Zobrazit menuSkrýt menu

Třetina prvňáčků má kvůli špatné obuvi problémy s nohama

Publikováno: 15. 8. 2018, aktualizováno: 15. 11. 2018 | Zdroj: doktorka.cz

Nesprávná velikost bot, tvar nebo nevhodný materiál. To jsou jedny z hlavních faktorů, které stojí za tím, že až třetina dětí v první třídě má různě poškozené nohy. Rodiče by proto měli věnovat výběru obuvi pro své potomky větší pozornost a spíše než na módní trendy se dívat na kvalitu a funkčnost.

"Při návštěvách ve školkách a školách velmi často zjišťujeme, že děti mají buď boty malé, nebo zase naopak, třeba i v zimním období zas až o dvě čísla větší, což také není ideální, " uvedla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. Problém podle ní ještě zhoršuje to, že děti dnes nemají tolik pohybu jako dříve. Zhruba 98 procent dětí se podle odbornice sice rodí se zdravýma nohama, ale s narůstajícím věkem je začínají mít různě poškozené. Mají například ploché nohy, různě pokroucené prsty, bradavice, plísně, otlaky či odřeniny, popsala. "Osobně se domnívám, že přibývá dětí, které mají plochou nebo plochovbočenou nohu," dodala.

Noha je podle ní v dětském věku velmi tvárná a potíže lze vyřešit nošením kvalitní obuvi, ortopedických vložek a případně i rehabilitací. Naopak při zanedbán í problémů, hrozí komplikace, které se mohou projevit třeba až v pozdějším věku. Jednou z nich je například vbočený palec, který vzniká z krátké a špičaté obuvi. Nezdravé nohy mohou být také příčinou bolestí hlavy či pokřivené páteře. Špička dětské obuvi by proto měla být kulatá a široká, podpatek vysoký maximálně 1,5 centimetru a špička boty dobře ohebná. "Důležitá je účelovost obuv i," řekla Mayerová. Rodiče by si podle ní měli rozmyslet, k jakému účelu dítě boty potřebuje. Mělo by mít zvlášť boty na doma, vycházkovou obuv a sportovní obuv. Bota by se podle expertky měla vybírat především podle velikosti a šířky nohy, která se u každého liší. Některé děti ji mají úzkou, jiné plnou, popsala. Při nákupu proto doporučuje boty dobře vyzkoušet na obou nohách a nejlépe si ještě předtím nechat přeměřit velikost chodidel. 

Celý článek najdete zde: https://rodina-deti.doktorka.cz/tretina-prvnaku-ma-nohy-poskozene-od-nevhodne-obuvi/.

další zprávy z médií 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS