Zobrazit menuSkrýt menu

Traumatické státní lži: Řekli, že jedou na výlet. Odvezli je ale do děcáku

Publikováno: 21. 11. 2019, aktualizováno: 21. 11. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Kristýně bylo pět let, když si pro ni přijela policie a sociální pracovníci do hospody, kde zrovna pobývala se svou biologickou matkou. „Řekli mi, že jedeme na výlet,“ říká dnes devatenáctiletá maturantka, která většinu dosavadního života prožila v dětském domově.

„Schovala jsem se jim na záchodě, nechtěla jsem s nimi jet. Později jsem si mnoho let říkala, že kdybych z toho záchodu nevylezla, tak bych mohla žít s rodinou. Dětství jsem prožila s pocitem viny. Že to tak není, jsem si uvědomila teprve před třemi lety,“ řekla Kristýna, která byla jednou z panelistek konference Dítě v systému. Tu pořádala nezisková organizace Mimo domov ve spolupráci s pražským magistrátem.

„Nikdo mi nic neřekl. Nevěděla jsem, jestli mámu ještě uvidím,“ vzpomínala Kristýna. „Byli tam policisté v uniformě a paní v kostýmku. Nemohla jsem říci, že tam nechci, že chci být s mámou. Dodnes mám problém říkat svůj názor,“ řekla dívka, která na první pohled působí nesměle.

Její slova ale potvrdil i Radek Laci, dnešní úspěšný trenér v atletice, který prožil v ústavním zařízení celé dětství i dospívání. „V domově mi absolutně scházela důvěra. Nikdy jsem neměl pocit, že bych si s vychovatelem mohl povídat jako s rodičem nebo s kamarádem. Měl jsem pocit viny, že za to můžu, že jsem v děcáku, protože jsem se špatně choval. Protože jsem romského původu a rodiče mě nechtěli,“ řekl Laci na konferenci.

„V domově jsem se nenaučil projevit svůj názor. Byl jsem jen zvyklý pasivně přijímat informace a příkazy, co mám dělat,“ zavzpomínal.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/traumaticke-statni-lzi-rekli-ze-jedou-na-vylet-odvezli-je-ale-do-decaku-40304218?dop-ab-variant=100&seq-no=1&source=hp&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

 

Související články na portálu Šance dětem:

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS