Zobrazit menuSkrýt menu

Touha po alternativním vzdělávání roste. Nabídka ale zatím není příliš široká

Publikováno: 12. 3. 2019, aktualizováno: 12. 3. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Tři ze čtyř rodičů zažívali v dětství obavy ze zkoušení a testů a strachují se, že stres budou mít i jejich děti. Polovina rodičů by proto uvítala pro své potomky alternativní vzdělávání, které ale veřejný sektor moc nenabízí. Celkově je spokojeno s českým školstvím jen šest procent rodičů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos.

Ministerstvo školství dokonce v poslední době brání vzniku nových soukromých škol, které s novátorským přístupem počítají. Vyprávět o tom může Lenka Krejčová, zakladatelka soukromé školy ZŠ Poznání v Praze. "Nikde nejsou až na výjimky jasně stanoveny termíny, dokdy musí úřady rozhodnout. Naši řádně podanou žádost k 30. září zašantročili, takže jsme museli čekat do února, než se něco začalo dít," popsala Právu začátky střetu s byrokracií psycholožka Krejčová. "Úředníci ministerstva školství i pražského magistrátu opakovaně pozastavovali řízení a chtěli další a další dokumenty, které předtím nechtěli. Jen vysvětlili, že jsou dva paragrafy a záleží na tom, podle jakého se zrovna řídí," dodala. Úředníci Krejčové doporučovali najít si prostory v oblastech, kde je vysoký počet dětí, takže by na některé nemuselo zbýt místo ve veřejné škole a ta soukromá by mohla pomoci. Jenže v ní by měli platit školné 10 tisíc měsíčně. Krejčová přesto připustila, že by několik míst vyhradili přednostně pro místní děti. Argument, že v lokalitě je dostatek míst ve veřejných školách, zaznívá proti zřizování soukromých škol nejčastěji.

Jenže podle průzkumu, který si zamýšlená ZŠ Poznání nechala vypracovat u společnosti Ipsos, nejde jen o peníze, ale o alternativní přístup, který rodičevyhledávají. Do průzkumu se zapojilo 525 rodičů dětí ve věku od šesti do 18 let s reprezentativním zastoupením napříč republikou podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání. Ukázalo se nejen to, že 74 procent rodičů má obavy ze zkoušení a písemek, ale zhruba polovině vadilo také to, že když byli školáky, tak na ně učitelé křičeli nebo byli vystaveni posměchu. Dvě pětiny si vzpomínají, že si na ně učitel zasedl nebo se ve škole nudili. Třetina si stěžovala na přílišnou přísnost, až "buzeraci", ze strany kantora. Stejně tolik i na šikanu. Třicet procent uvedlo, že měli příliš domácích úkolů, 28 procent se prý nepodařilo zapadnout do kolektivu a zažilo fyzické tresty od pedagogů.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/497212-rodice-hledaji-netradicni-vyuku-nabidka-ale-neni-velka.html

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS