Zobrazit menuSkrýt menu

Téměř polovina nově narozených dětí v Česku je nemanželských

Publikováno: 14. 8. 2018, aktualizováno: 14. 8. 2018 | Zdroj: denik.cz

Až polovina novorozenců se v České republice rodí mimo manželství. Jde o dvakrát vyšší číslo než kupříkladu v roce 2000, vyplývá z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. Zatímco ještě na konci minulého tisíciletí se zde podle evropských statistiků narodilo mimo manželství 21,8 % novorozenců, na konci roku 2016 jich bylo už 48,6 %.

Letos jich podle aktualizovaných dat Českého statistického úřadu bylo už 49,3 procenta. "Hranice padesáti procent je tak v podstatě na dohled," říká Tomáš Fiala, demograf z Vysoké školy ekonomické v Praze. Česká republika se podle něj po listopadu 1989 přizpůsobila západnímu trendu, kde nemanželských dětí postupně přibývalo. "Ale náznaky tu byly už předtím, když podstatná část novorozenců přišla na svět půl roku po svatbě," říká Fiala. Určitou roli hraje i ekonomická kalkulace některých rodin, zvláště v chudších oblastech. Žena zkrátka zůstane svobodná a díky tomu dosáhne na některé sociální dávky, i když žije se svým partnerem. Nemanželských potomků ovšem přibývá v celé Evropě. V průměru jich je 43 procent. "Od roku 2000 jejich podíl plynule roste o jeden procentní bod ročně," konstatují statistici. V rámci Evropské unie se rodí mimo manželství nejvíce dětí ve Francii, nejméně pak na jihu Evropy. "To zřejmě souvisí s pozitivnějším vztahem tamních lidí k náboženství," domnívá se Fiala. 

Celý článek najdete zde: https://www.denik.cz/z_domova/pocet-nemanzelskych-deti-se-od-roku-2000-zdvojnasobil-20180813.html

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS