Těhotné ženy s vysokým tlakem riskují výskyt vrozených vad svých dětí

Datum publikace: 12. 02. 2014
Periodikum:
toplekar.cz
Vysoký krevní tlak je příčinou různých zdravotních komplikací, které mohou vést k poškození ledvin, srdečním onemocněním, případně i k mrtvici.

Pokud má však vysoký tlak těhotná žena, neléčený může vést k narození dítěte s vrozenými vadami (jedná se především o srdeční vady a defekty neurální trubice).

Těhotné ženě s neléčeným vysokým tlakem (případně nedostatečně léčeným) hrozí také předčasný porod a rozvoj tzv. preeklampsie, nebezpečného stavu, jenž se může rozvinout v eklampsii a ohrožuje život ženy i dítěte.

Nový výzkum, nové výsledky

Na léčbu vysokého tlaku se používá řada léků. Těhotné ženy jsou však ve výběru léků omezeny, během těhotenství se nesmí používat tzv. ACE inhibitory, které by mohly ohrozit plod.

Podle nové studie však ACE inhibitory používané u těhotných žen k léčbě vysokého tlaku v prvním trimestru těhotenství nezpůsobují větší škodu než jiné léky. Použití v druhém a třetím trimestru těhotenství však vývoj plodu přímo ohrožuje. Nová studie je částečně v rozporu se studií z roku 2006, jejíž závěry uváděly, že těhotné ženy užívající ACE inhibitory podstatně zvyšují riziko porodu dítěte s vrozenými vadami.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií