Zobrazit menuSkrýt menu

Syndrom náhlého úmrtí

Publikováno: 19. 5. 2017, aktualizováno: 6. 7. 2017 | Zdroj: Maminka

Jak minimalizovat riziko náhlého nočního úmrtí miminka? Nikdo mu bohužel neumí zabránit, přesto se ale můžete řídit několika důležitými pravidly.

Snad nikdo si nedokáže představit tu bolest, když ráno přijdete k postýlce a najdete své miminko bez života. "SIDS je náhlé úmrtí kojence, tj. dítěte ve věku od 1. týdne, někdy se uvádí od 1. měsíce, až do 1 roku. Nejčastěji se vyskytuje mezi 2.–5. měsícem života," říká k tomuto tématu doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc., která se syndromem náhlého úmrtí dlouhodobě zabývá. Tématu se věnuje časopis Maminka.

SIDS je pro odborníky stále tak trochu "neznámou krajinou". Doposud nedokázali objasnit, zda je prvotní příčinou postižení dechového centra, které vede k zástavě dechu, nebo jestli je příčinou porucha srdečního rytmu a zástava srdce.

Co můžeme ovlivnit...

I když se jedná o úmrtí miminka, které nemá jednoznačnou a objasnitelnou příčinu, existuje několik faktorů, které mohou hrát při vzniku SIDS významnou roli. A které můžeme my rodiče ovlivnit a minimalizovat tak možné riziko.

Kojení: Podle statistik se SIDS vyskytuje častěji u dětí, které nebyly vůbec kojeny, nebo jen po minimální dobu. Příčina, proč tomu tak je, zatím není zcela jasná.

"Předpokládá se pozitivní účinek imunologicky aktivních látek v mateřském mléce u kojených dětí i kvalita rodiny u kojených dětí," vysvětluje doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc.

Celé znění článku najdete na: https://www.predplatne.cz/detail/strana-1/tid-19811?gclid=CPfam5K5-9MCFQW3GwodFU0D1g

> další zprávy z médií

Nahoru

Přihlaste se k odběru newsletteru Šance Dětem

*) Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Facebook Šance Dětem Twitter @sancedetem Google+ +SanceDetem YouTube SanceDetem RSS RSS