Zobrazit menuSkrýt menu

Stravování dětí s celiakií ve školní jídelně bývá problém

Publikováno: 13. 8. 2019, aktualizováno: 19. 8. 2019 | Zdroj: ordinace.cz

Bezlepková dieta je v současnosti jediný lék na celiakii. I když dětí s celiakií stále přibývá, zajištění bezlepkového stravování ve školní jídelně může být velkým problémem.

Na první překážku naráží bezlepkové stravování již v zákoně. Školní kuchyně nemá povinnost připravovat jakoukoliv dietní stravu. Příprava bezlepkové stravy závisí pouze na ochotě personálu školní kuchyně. V roce 2015 sice vstoupila v platnost vyhláška o školním stravování (č. 1071 2005 Sb.), díky níž je možné vyjít nemocným strávníkům vstříc, ale ani tak není vaření bezlepkové stravy pro školní jídelny povinností. Samotné rozhodnutí, zda takto bude učiněno či nikoliv, záleží pouze na daném zařízení. Rodič by tedy měl sám přijít za vedením školky/školy, vysvětlit specifické požadavky dítěte a zjistit postoj jídelny vůči dietnímu stravování. 

Mohou nastat čtyři alternativy: 

  • Dohoda s personálem školní kuchyně na tom, že budou pro dítě připravovat bezlepkovou porci.
  • Dohoda s personálem školní kuchyně na tom, že se společně s rodiči budou snažit vybírat a kombinovat bezlepková jídla z nabízených jídel.
  • Dohoda s personálem školní kuchyně na tom, že rodič bude jídlo do školy dítěti přinášet. 
  • Škola odmítá jakoukoliv spolupráci. 

Poslední varianta je jen těžko akceptovatelná, ale zpravidla ta nejčastější. "Zajímavé srovnání přináší fakt, že odsouzený trestanec má ve vězení právo na zajištění odpovídající diety, ale dítě toto právo nemá ani na povinné školní docházce," poznamenává Dalibor Ježorek, předseda Klubu celiakie Brno. Samozřejmě, že u každé možnosti se rodič může setkat s odmítnutím. Jak už bylo řečeno, vše závisí pouze na ochotě personálu. Neochota většinou pramení ze strachu z neznámého, popřípadně z možných rizik. Zde se ukazuje malá informovanost veřejnosti o celiakiiRodič by se měl s personálem setkat osobně a poskytnout jim všechny potřebné informace. 

Bezlepková varianta obědu 

Když škola připravuje více jídel, rodič se může pokusit domluvit s vedoucí kuchyně, zda by se připravovaná jídla dala kombinovat tak, aby byla bezlepková. Bohužel, ne vždy lze oběd takto nakombinovat. Tudíž se může stát, že dítě bude mít oběd pouze několikrát do týdne. I tato možnost je však řešením. Rodič ale musí počítat s poměrně velkým rizikem, že se jídlo dostane při přípravě do kontaktu s lepkem.

Celý článek najdete zde: https://www.ordinace.cz/clanek/stravovani-deti-s-celiakii-ve-skolni-jidelne-byva-problem/

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS