Zobrazit menuSkrýt menu

Strašák jménem meningokok. Ohrožuje malé děti i mladistvé.

Publikováno: 21. 8. 2018, aktualizováno: 22. 8. 2018 | Zdroj: rozhlas.cz

V Česku přibývá pacientů s invazivní meningokovou meningitidou. Onemocnění propuká velmi rychle a může mít trvalé následky. Existuje přitom proti němu vakcína.

Meningokoková meningitida je invazivní onemocnění, které napadá celé tělo. Bakterie meningokoku přichází neočekávána, nezvána a dokáže napáchat velké škody. V roce 2017 bylo v České republice zaznamenáno 68 případů. Je to o polovinu více, než v roce 2016. Nejvíc ohrožené jsou děti do čtyř let, a mladiství od třinácti do dvaceti pěti let.
Třetina mladých nosí meningokoka v sobě. Nejčastějšími nosiči jsou děti kolem patnácti let a mladí dospělí do dvaceti pěti let. „Třetina mladých má meningokoka v nosohltanu, a nic jim to nedělá. Pokud ale bude tento mladý člověk v kontaktu s jiným jedincem, který má sníženou imunitu, může ho nakazit. A právě to se může stát během letních festivalů, kde se popíjí a nespí nebo během náročného zkouškového období,“ říká MUDr. Chlíbek. 
Jak se bránit?Meningokok se přenáší slinami. Není tedy dobré sdílet na bujarých akcích jednu sklenici nebo cigaretu se všemi ostatními. Nemoc se samozřejmě přenáší kašláním, kýcháním i líbáním. Další účinnou pomocí je očkování. 
První příznaky jsou velmi nenápadné. „Po inkubační době, která trvá jeden až osm dní, se začne objevovat teplota. Nemoc vypadá jako nějaká viróza. Ale problémy se výrazně zhoršují, teplota stoupá a objevují se bolesti hlavy,“ říká MUDr. Roman Chlíbek. 
Jak rozpoznat obyčejnou virózu od meningokokové meningitidy? „Důležité je prohlédnout pacientovi celé tělo a kůži. Varovným signálem jsou krvácivé projevy do kůže. Na končetinách i na břiše se objevují drobné krvácivé tečky, které se mohou spojovat do modřinek. Způsobuje to meningokok, který poškozuje drobné cévy, ty praskají a krev se vylévá,“ vysvětluje MUDr. Chlíbek. Pokud uvidíte krvácivé tečky, okamžitě volejte záchranku. 

Celý článek najdete zde: https://pardubice.rozhlas.cz/strasak-jmenem-meningokok-ohrozuje-male-deti-i-mladistve-7593979

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS