Zobrazit menuSkrýt menu

Strach z bolesti i její prožívání jsou pro porod zásadní, shodují se primář porodnice a dula

Publikováno: 9. 7. 2019, aktualizováno: 9. 7. 2019 | Zdroj: wave.rozhlas.cz

Síla a zvládání porodní bolesti nebo výběr nejlepšího doprovodu k porodu byly tématy magazínu Houpačky s dulou Ivanou Weissovou a primářem gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice Petrem Kolkem. Ačkoliv se v některých věcech neshodli, oba tvrdí, že strach z bolesti i její prožívání jsou pro porod zásadní.

„Doporučuju všem ženám, aby si svou porodnici, její sály i personál dopředu prohlédly. Když pak jedete ve dvě ráno rodit, hodí se vědět, do jakých dveří máte jít,“ říká primář Petr Kolek. Ještě víc ale podle něj záleží na důvěře rodiček k personálu. „Nedůvěra může všechno úplně zablokovat,“ říká.

Dula Ivana Weissová vidí práci lékařů a porodních asistentek a dul jako dva vzájemně se podporující světy. „Lékař je primárně vyškolen, aby v porodu našel a řešil problém. Nesmíme se divit, že někdy k jeho procesu přistupuje s nedůvěrou a chce ho mít svým způsobem pod kontrolou,“ vysvětluje Weissová. „Na dule zase naopak je, aby ženu podpořila v jejích kompetencích a dodala jí sebedůvěru, že to zvládne,“ dodává.

Oba se shodují, že bolest při porodu, strach z ní i její prožívání jsou pro porod zásadní. „Věnujeme jí velkou pozornost. Důležitý je už jen fakt, že žena se s takovou bolestí ještě nikdy nesetkala a je pro ni nová,“ vysvětluje primář Kolek. „Ženy se při rození potomka dotýkají svých psychických a fyzických hranic, a i to pro ně může být krásný zážitek,“ dodává svůj pohled Weissová.

Rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/strach-z-bolesti-i-jeji-prozivani-jsou-pro-porod-zasadni-shoduji-se-primar-7975448

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS