Zobrazit menuSkrýt menu

Stávka učitelů se nevydařila, připojilo se k ní daleko méně škol, než odboráři čekali

Publikováno: 8. 11. 2019, aktualizováno: 8. 11. 2019 | Zdroj: reflex.cz

K učitelské stávce se podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy připojila v jednotlivých regionech desetina až čtvrtina škol. Vyplývá to z údajů, které ministerstvo shromáždilo ze 75 procent mateřských, základních a středních škol v devíti krajích. Školské odbory zatím přesné číslo stávkujících neoznámily.

Zástupci školských odborů v pondělí uvedli, že se ke stávce přihlásilo asi 6000 škol, tedy zhruba polovina všech. Podle informací ČTK se ale nakonec rozhodla do stávky zapojit menšina. Ne všechny školy se přitom zavřely úplně, některé jen omezily provoz nebo symbolicky vyvěsily informaci, že stávku podporují.

Například ve Středočeském kraji se podle mluvčí ministerstva Anety Lednové do stávky nějakým způsobem zapojilo 11 procent škol a 89 jich nestávkuje. V Karlovarském kraji protest podpořilo 24 procent škol, zbytek nestávkuje. Podle mluvčí to vyplývá z informací tří čtvrtin mateřských, základních a středních škol, které jsou v každém z krajů zapsané ve školském rejstříku.

Například v Praze podle odborů zůstalo zavřených 74 škol a 39 škol funguje v částečném provozu. V Praze je přes 900 škol.

Školské odbory vyhlásily dnešní stávku minulý pátek. Rozhodly se tak kvůli sporu s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) o rozdělení peněz na navýšení učitelských platů do tarifů a nadtarifů. Podle dohody obou stran má jít na růst tarifů asi osm miliard korun a další tři miliardy korun by měly zbýt na odměny a příplatky. Zatímco podle ministra a premiéra Andreje Babiše (ANO) osm miliard stačí na růst tarifů o osm procent, podle odborů by se tak základy platů mohly zvednout až o deset procent. Stávka ale nenašla u učitelů jednoznačnou odezvu.

Celý článek najdete zde: https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/98297/stavka-ucitelu-se-nevydarila-pripojilo-se-k-ni-daleko-mene-skol-nez-odborari-cekali.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS