Zobrazit menuSkrýt menu

Stát ušetřil miliardu, ale kšeftaři s chudobou neslevili

Publikováno: 17. 7. 2019, aktualizováno: 17. 7. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Bitva státu proti byznysu s chudobou zatím přinesla jen dílčí úspěch. Ušetřila přes miliardu korun ročně v doplatku na bydlení, který ale stále pobírá 35 tisíc domácností, z toho 15 tisíc rodin s dětmi.

Náklady na doplatek na bydlení se z 3,2 miliardy korun v roce 2014 smrskly na loňských 1,9 miliardy. Znalci terénu však upozorňují, že obchodníci s chudobou z cen za ubytování v ghettech neslevili a jejich klienti doplácejí ušlé dávky hmotné nouze z jiných zdrojů. Běžně chtějí v chudších oblastech dál měsíčně 10 tisíc korun za místnost s několika obyvateli.

Nejvíc se doplatky na bydlení proplácejí v Moravskoslezském kraji. Loni to stát vyšlo na půl miliardy. V Ústeckém kraji se na bydlení doplácelo bezmála 250 milionů. Třetím nejvyšším příjemcem byla lidnatá Praha, kde lidé inkasovali skoro 200 milionů.

Nejméně peněz na doplatky putovalo na Vysočinu (31 mi­lionů), do Pardubického (37 milionů) a Plzeňského kraje (51 milionů). Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá doplatek na bydlení úplně zrušit a nahradit ho jiným systémem podpory.   „Doplatek na bydlení pobírá asi 35 tisíc domácností, z toho 15 tisíc rodin s dětmi. Z nich kolem sedmi tisíc bydlí v ubytovnách a v chatkách. Ti o doplatek přijdou určitě. Ostatní o něj také mohou přijít, protože se zpřísní stavebně-technické standardy na byty, do nichž bude možné novou dávku vyplácet,“ vysvětlil Martin Šimáček, ředitel Institutu pro sociální inkluzi (IPSI).

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/510447-stat-usetril-miliardu-ale-kseftari-s-chudobou-neslevili.html

Podrobnější informace najdete zde: https://www.hypoindex.cz/clanky/novy-pridavek-na-bydleni-muze-zkomplikovat-dostupnost-bydleni/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS