Zobrazit menuSkrýt menu

Stát chce zabránit rostoucím cenám dětských skupin

Publikováno: 9. 4. 2019, aktualizováno: 9. 4. 2019 | Zdroj: novinky.cz

Dětské skupiny určené na opatrování nejmenších dětí se v posledních letech rozrůstají, avšak stále nejsou příliš dostupné. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale chystá novelu zákona, která by měla rozvoj skupin, jež vznikly původně jako pružná alternativa vůči nedostatkovým školkám, podpořit. 

Maximální platba by podle současných měřítek mohla činit 4450 korun. Nyní rodiče dají při celotýdenní péči i třeba deset tisíc měsíčně, protože se jim to s časnějším návratem do práce vyplatí. Zakladatelé skupin mohli čerpat podporu z eurofondů, ale ani to nezabránilo růstu cen. Dětské skupiny pomáhají zejména rodičům dětí do dvou let, které nemají školky za povinnost brát. Návrh zákona má do budoucna zajistit spolufinancování dětských skupin ze státního rozpočtu.

A to tak, že ceny za pobyt by byly zastropovány na úrovni třetiny minimální mzdy. Pokud by se i nadále držela na 13 350 korunách, pak by cena dělala nejvýš zmíněných 4 450 korun. Podporovat se mají i mikrojesle, které mají kapacitu do počtu čtyř dětí do čtyř let. Ty mohou fungovat i v domácím prostředí. Novela by dle prvotních odhadů měla podpořit až 33 tisíc míst v dětských skupinách a mikrojeslích s nákladem na státní rozpočet ve výši dvou miliard korun. Podle statistik ministerstva bylo v březnu evidováno dohromady 916 dětských skupin a navštěvovalo je zhruba 15 tisíc dětí. Před pěti lety přibylo 62 dětských skupin, o rok později 194, v roce 2017 se rozrostly o dalších 260 a loni o 385.

Nicméně jejich rozmístění po republice je nerovnoměrné. V Praze, středních Čechách a v Jihomoravském kraji mají v dětských skupinách vždy kapacity pro více než dva tisíce dětí. Patří do čtveřice nejlidnatějších krajů, ale třeba v třetím nejpočetnějším Moravskoslezském kraji mají kapacitu jen pro 995 dětí. "I když v Praze byly jesle na ústupu, tak se některé udržely a přetransformovaly se na dětské skupiny. Moravskoslezský kraj s tím byl vždycky na štíru. Ostrava jesle neměla žádné, tak se to tam vybudovávalo postupně. Teď už je na tom o něco líp, ale jde to ztuha," popsal Právu Jan Schneider z Asociace rané péče a výchovy a zastupitel v Praze 4. Podle něj je hlavní potíž s financováním. Dětské skupiny jsou často závislé na čerpání z evropských fondů a už se nejednou stalo, že když provozovatel nepožádal o dotaci včas, peníze nedostal a zavřel krám.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/501940-detske-skupiny-zdrazuji-stat-chce-cenu-zastropovat.html

Související články na portálu Šance Dětem

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS