Zobrazit menuSkrýt menu

Starost o vnoučata: jaké daňové výhody a sociální dávky můžou čerpat prarodiče?

Publikováno: 15. 5. 2018, aktualizováno: 11. 6. 2018 | Zdroj: www.finance.cz

Protože rodiče pracují. Nebo protože se rodiče o děti nezajímají. Stále častěji se dědeček s babičkou starají o vnoučata. Mají za to nárok na některé sociální dávky nebo daňové slevy?

Péče o děti je finančně náročná. A protože nežijeme v ideálním světě, tak často se může stát, že tyto náklady neplatí rodiče, ale děti v podstatě vychovávají jejich prarodiče. Může to být způsobeno třeba jen tím, že matka zůstala sama s dětmi a musela jít do práce, aby se uživila, tak děti tráví den u babičky a dědy. Nebo se ani jeden z rodičů o děti nezajímá, tak zůstávají s babičkou a dědou, koneckonců prarodiče jsou se zákona povinni se o svá vnoučata postarat.

To ovšem nemusí být tak jednoduché. A navíc podpora od státu je v tomto případě opravdu malá. Rodiče, matka samoživitelka i otec samoživitel mají nárok na řadu sociálních dávek a daňových úlev, stačí jen prokázat, že je dítě jejich a že mají na danou dávku nárok. Mají na něco z toho právo i prarodiče dítěte?

Mateřská - NE

Peněžitá pomoc v mateřství je určená pro ženy, které porodily, či přejaly do vlastní péče dítě. Pro poskytnutí mateřské je nutné splnit řadu podmínek, jako například být účastníkem nemocenského pojištění. Za určitých podmínek může navíc dávky v mateřské čerpat i otec dítěte. Můžou ale tuto dávku čerpat i prarodiče, pokud splní podmínky?

Bohužel ne, i kdyby se rodiče na tom dohodli, tak tato dávka nemůže přejít na prarodiče dítěte. Babička ani dědeček tak nemůžou čerpat peněžitou pomoc v mateřství, i kdyby celý den pečovali o novorozené dítě, zatímco jeho matka by chodila do práce. Prarodiče můžou tuto dávku čerpat pouze v případě, že se starají o vnouče, jehož matka zemřela, nebo které přejali do vlastní péče na základě rozhodnutí soudu. Stavající právní úprava je navíc taková, že matka nemůže během pobírání mateřské ani chodit do práce a pobírat svůj běžný plat.

Stejné NE platí i pro otcovskou dovolenou. Tato nová sociální dávka je určená pouze pro tatínky.

Rodičovská - NE

Stejně jako u mateřské ani rodičovský příspěvek nemůžou prarodiče běžně čerpat. Sice se v posledních letech objevily iniciativy toto změnit, ale zatím k tomu nedošlo. Rodičovský příspěvek může bez omezení čerpat jeden z rodičů a dokonce se může v čerpání otec s matkou střídat. Rozdílem od mateřské ovšem je fakt, že rodiče můžou při pobírání tohoto příspěvku bez omezení pracovat. Nic tedy nebrání tomu, aby se v rámci rodiny přijmulo opatření, že matka sice čerpá rodičovský příspěvek, dále oba rodiče chodí běžně do práce a o dítě se starají během dne prarodiče.

Celý článek najdete na: https://www.finance.cz/509227-deti-a-prarodice/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS