Zobrazit menuSkrýt menu

Spí dítě ve squatu a bere drogy? Od patnácti na to má právo, říkají nová pravidla pro sociálky

Publikováno: 28. 3. 2018, aktualizováno: 28. 3. 2018 | Zdroj: aktualne.cz

Už více než rok platí nová metodická příručka pro kurátory OSPOD. Je poměrně zásadní, protože mění zaběhlou praxi, především má podle ní dítě starší 15 let větší práva.

V úvodu zmiňovaná příručka především mění zažitý pohled na dospívající, a tím vlastně i práci OSPOD. Dítě od patnácti let se podle ní může například rozhodnout, že nebude chodit do školy či pracovat. Nerespektování jeho názoru je podle dokumentu ministerstva práce a sociálních věcí větší riziko než užívání návykové látky. V případech, kdy by kurátoři dříve zasahovali, teď mají podle ministerského dokumentu respektovat názor dítěte. To má právo i na špatná rozhodnutí.  

S příručkou je spokojeno ministerstvo i někteří odborníci, ale v reálném životě může vyvolávat lecjaké problémy. Konkrétně pak nastávají situace, jaké popisuje jeden kurátor OSPOD ze středních Čech. Například když šestnáctiletá dívka utekla z domova a rodiče ji nahlásili jako pohřešovanou. Byl nalezena u dospělého muže a odmítla od něj odejít. Policie má ale povinnost vrátit dítě rodičům a nepracuje s vůlí dítěte jako OSPOD a dívku odvezli domů.

Celý článek najdete na: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/spi-dite-ve-squatu-a-bere-drogy-od-patnacti-na-to-ma-pravo-r/r~29dcef9431c311e88560ac1f6b220ee8/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS