Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Datum publikace: 12. 03. 2018
Periodikum:
ona.idnes.cz
Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u desítek lidí. Při zdravotních komplikacích přitom mohou být spalničky i smrtelné. Nejohroženější skupinou jsou děti do dvou let.

V uplynulých letech se spalničkami nakazili vždy jen jednotlivci, ovšem loni se v Moravskoslezském kraji objevila největší epidemie za posledních dvacet let - onemocněla více než stovka dětí i dospělých. A v Praze je letos za dva měsíce více případů než za uplynulé dva roky.

„Hlavní příčinou je klesající proočkovanost v Evropě," řekl iDNES.cz docent Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity a rovněž předseda Koalice pro podporu očkování. Dodal, že někteří rodiče pro své děti očkování rovnou odmítají. Jiní se sice tváří, že nejsou proti očkování, ale opakovaně se mu vyhýbají. Třeba když těsně před stanoveným termínem nepravdivě tvrdí, že je jejich potomek nemocný.

Podle docenta Maďara přitom spalničky mohly globálně prakticky vymizet „Pokud by se podařilo udržet po několik let proočkovanost alespoň 95 procent, mohli bychom je celosvětově vymýtit a přestat proti nim očkovat. Tomu ale odmítači očkování paradoxně brání," konstatuje Maďar.

„Vzorem nám teď může být celý americký kontinent, kde od severu až na jih spalničky očkováním eliminovaly. Obyvatelé rozvojových zemí Střední nebo Jižní Ameriky se tak v tomto kontextu teď paradoxně mohou bát obyvatel vyspělé Evropy," dodal.

Celý článek k přečtení na: https://ona.idnes.cz/jak-poznat-spalnicky-priznaky-a-lecba-spalnicek-f5s-/zdravi.aspx?c=A180308_111055_zdravi_pet

další zprávy z médií