Zobrazit menuSkrýt menu

Soudy méně rozhodují za rodiče. Snaží se, aby po rozvodu sami došli k dohodě

Publikováno: 26. 7. 2018, aktualizováno: 27. 7. 2018 | Zdroj: ihned.cz

Ačkoliv jsou spory o děti stále velmi vyhrocené, snaží se české soudy čím dál tím více uplatňovat tzv. cochemskou praxi. V rámci té se pokoušejí dovést bývalé partnery za pomoci i dalších odborníků k tomu, aby našli společnou dohodu, jak bude péče o potomky vypadat.

Třiadvacetiletá Anna Klepalová před časem dostala pozvání na setkání skupiny rozvedených rodičů, aby tam promluvila o tom, jak rozpad rodiny prožívá dítě. Její matka se s otcem rozvedla, když jí byly tři roky. Na besedě se ale nakonec téměř nedostala ke slovu, protože účastníci čas využili k tomu, aby své nepřítomné expartnery vykreslili v co nejhorším světle. "Nikdo nemluvil o dětech. Maximálně o tom, že je bývalý partner nepředal včas," vzpomíná Klepalová, která se zařekla, že na další setkání už nepřijde. Své zkušenosti raději na speciálních sezeních předává dětem, jež rozvod rodičů právě zažívají. "Nejčastěji se mě ptají, kterého rodiče mám radši," říká studentka lingvistiky z Olomouce. 

Mylný pocit, že nemohou mít rády matku i otce stejně a musí si vybrat, není u dětí z rozvedených rodin nic výjimečného. Někdy ho posilují sami rodiče, jindy vyzvídají spolužáci a jako "konkurz" nezřídka vypadá i soudní řízení, které se tím protahuje. Na čím dál ostřejší spory o děti už upozornila i ombudsmanka Anna Šabatová. "Přibývá případů vyhrocených vztahů v rodinách a neschopnosti rodičů domluvit se v zájmu dítěte," připomíná. Zároveň ale roste počet měst, v nichž se soudci snaží jednací síně proměnit z kolbišť v bezpečná místa, kde je hlas obou rodičů slyšet stejně. A nejsou k tomu ani potřeba žádné změny v zákonech. 

Markéta Nováková není soudkyně, sociální pracovnice ani psycholožka. S rozvodem žádnou osobní zkušenost nemá – je vdanou matkou dvou dětí, rozpad vztahu nezažila ani u svých rodičů či v širší rodině. Přesto je snaha polidštit spory o děti její hlavní pracovní náplní. Impulzem k tomu jí byl problematický rozvod kolegy. Její sdružení Cochem.cz se v Česku snaží rozšířit princip, který se zrodil ve stejnojmenném německém městečku. Spočívá v tom, že soudce nerozhoduje za rodiče, které oba považuje za stejně schopné se o děti postarat. Ve spolupráci s dalšími odborníky se snaží matce i otci dopomoct k tomu, aby se na péči dohodli sami.

Celý článek najdete zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66200860-z-rozvracene-rodiny-v-cesku-se-rozsiruje-princip-kdy-soudce-nerozhoduje-za-rodice-jen-jim-pomaha-aby-se-na-peci-o-deti-dohodli-sami

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS