Zobrazit menuSkrýt menu

Sociální sítě dětem zakázat nejde, ale mluvte o nich, říká expertka

Publikováno: 14. 5. 2019, aktualizováno: 14. 5. 2019 | Zdroj: idnes.cz

Dnešní děti vyrůstají s mobilem v ruce. Podle bezpečnostní expertky společnosti Avast Julie Szymańské je nejdůležitější s nimi mluvit a nastavit velmi konkrétní pravidla pro online život. O nástrahách na sítí mluví i v rámci projektu Buď safe online, který spoluvytváří s bývalým youtuberem Jirkou Králem.

Proč jste se do toho s Jirkou Králem vůbec pustili?
Jirku k tomu vedl pocit zodpovědnosti za jeho diváky, nás vědomí, že máme know-how a dokážeme dětem pomoct.

Zrovna v této chvíli, kdy spolu hovoříme, má moje dcera, která je v šesté třídě základní školy, také besedu o bezpečnosti na internetu, ovšem s policistou. Není to ve třinácti letech už trochu pozdě?
Je to pozdě. Náš projekt cílí na věkovou skupinu 9 až 13 let. Jde o děti, které by teoreticky ještě neměly používat sociální sítě ani hrát většinu online her, ale realita je jiná. Dělali jsme si mezi nimi výzkum, v němž jsme zjišťovali, zda jsou na sociálních sítích. Samozřejmě jsme zjistili, že tam jsou. Většina dětí této věkové kategorie má profil minimálně na jedné sociální síti a prakticky používá tři. Přednášet ve třinácti o bezpečnosti na internetu je tedy opravdu pozdě, ale zase platí, že lepší později než vůbec. Takže je fajn, že škola vůbec takovou přednášku zorganizovala.

Co by se tam dcera měla dozvědět?
Je to celý balíček věcí spojený s technologiemi. Jak si zabezpečit účet a své zařízení před napadením, jak bezpečně používat internet, jaké podvody se v online světě vyskytují. A pak jsou to i takzvané „měkké“ dovednosti. Na našich přednáškách se se školáky bavíme o tom, které osobní informace bychom na síť neměli dávat, jak se vyhnout kyberšikaně, proč nezveřejňovat fotografie, které nás mohou v budoucnu zesměšnit, jak zamezit zneužití informací, které na síť dávám.

Celý článek najdete zde:

https://www.idnes.cz/onadnes/lide/szymanska-jirka-kral-avast-socialni-site-internet-deti-bezpecnost-bud-safe-online.A190508_175555_spolecnost_abr

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS