Zobrazit menuSkrýt menu

Sociální byty z dotací mají dostat lidé s příjmem pod 1,6 minima, navrhuje ministerstvo

Publikováno: 21. 3. 2019, aktualizováno: 21. 3. 2019 | Zdroj: euro.cz

Nové sociální byty, které mají vzniknout za dotace z vládního programu Výstavba, by měli dostávat lidé s příjmem pod 1,6násobek životního minima a bez šancí na získání běžného bydlení.

Vyrůst mají byty o velikosti 23 až 120 metrů čtverečních. Maximální nájemné má stanovit vyhláška. Počítá s tím návrh nařízení o programu Výstavba a využití peněz na sociální a dostupné byty, který sepsalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Sociální byt by podle podkladů k nařízení potřebovalo 62 až 65 tisíc domácností, u kterých se projevilo takzvané tržní selhání. Na běžném trhu se jim nedaří kvůli nízkému příjmu a dalším znevýhodněním najít přiměřené bydlení. Podle sociologů žije v přelidněném a nekvalitním bytě či v nouzovém ubytování na 105 500 lidí. MMR spočítalo, že by na výstavbu nových sociálních bytů pro potřebné byla nutná nejméně částka 76,24 miliardy korun bez DPH v cenách roku 2017. Ministryně Klára Dostálová (ANO) už dřív oznámila, že by ročně měly být na dotace k dispozici dvě miliardy korun.

"Uvažované dvě miliardy by v případě výstavby objektů pro sociální bydlení o 12 bytových jednotkách umožnily vznik zhruba 1250 bytů ročně, v případě rekonstrukcí pak asi 1400 bytů ročně," uvedlo MMR. Podle něj by se pak z úvěrů za další miliardu dalo pořídit asi 600 až 800 bytů. V bludném kruhu chudoby.Podle zprávy o plnění 15 vládních opatření pro boj s chudobou by letos měla být suma na dotace a úvěry nižší. "Rámcová alokace pro rok 2019 je jedna miliarda korun, respektive 650 milionů korun pro sociální byty a 350 milionů korun pro dostupné byty," uvádí zpráva. Program Výstavba by se měl podle návrhu spustit v dubnu. O peníze by mohly žádat městské části, obce či svazky obcí. Za určitých podmínek by mohly dostat částku na celé náklady. Vzniknout by měly byty o velikosti 23 až 120 metrů čtverečních, a to v sociálním, dostupném či smíšeném domě. V sociálním domě by mohlo být nejvýš 12 sociálních bytů s koupelnou s umyvadlem a vanou či sprchou, toaletou a kuchyní s linkou s vařičem a troubou. V sociálním domě by byl také domovník a sociální pracovník . Byty za dotace by měly potřebným sloužit minimálně 20 let.

Žít by v nich měli lidé či rodiny, jimž s dávkami na bydlení po zaplacení normativních nákladů nezbývá ani 1,6násobek životního minima a kteří nedokážou přiměřený byt sami získat. Jednotlivci by tak teď nezůstalo na měsíc víc než 5456 korun, dvojici 9552 korun, samotnému rodiči s dítětem do pěti let 7808 korun, rodičům s osmiletým a šestnáctiletým potomkem 16 896 korun a rodičům se třemi dětmi ve věku pět, osm a 16 let pak 19 680 korun. Praha dál rozprodává byty pod tržní cenouNájemnící sociálního bytu se museli zavázat, že budou přijímat sociální práci. Nájemní smlouva se má uzavírat na dobu určitou, a to nejvýš na dva roky. Dá se pak případně prodloužit. Maximální nájemné by stanovila vyhláška. Dostupné byty by pak měly být za obvyklé nájemné v daném místě.

 

Celý článek najdete zde: https://www.euro.cz/politika/socialni-byty-z-dotaci-maji-dostat-lide-s-prijmem-pod-1-6-minima-navrhuje-ministerstvo-1443985

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS