Zobrazit menuSkrýt menu

Sluneční brýle nejsou pro malé děti příliš vhodné. Mohou očím uškodit

Publikováno: 26. 4. 2019, aktualizováno: 26. 4. 2019 | Zdroj: vitalia.cz

Dětské oči je třeba před slunečními paprsky chránit, ale ne slunečními brýlemi. V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Kdy jsou ale nezbytné? 

Odborníci se shodují, že očím škodí neviditelné UV záření, proto je na výběru slunečních brýlí nejdůležitější jejich kvalita, kterou není radno podceňovat ani u dětí. "Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření," varuje Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize, a radí: "Chcete-li mít jistotu, že vaše oči jsou dobře chráněny před UV zářením, kupte sobě i dětem kvalitní sluneční brýle v optice. Sice budou dražší, ale oči spolehlivě ochrání." Protože špatné sluneční brýle jsou horší než žádné.

Děti na sluneční brýle zvykejte postupně, ty mladší ochrání i kšiltovka 

UV paprsky, které slunce vyzařuje, jsou pro oči nebezpečné – zejména u moře, anebo v horách. A dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření, může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost otevřít oči. Proto bychom měly chránit své i dětské oči.

"Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk, a jsou tak více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležité," říká specialistka na dětské oči Gabriela Pilková z Očního centra Kukátko. "Má to ovšem svá ale. V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto období tedy postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat," upozorňuje Gabriela Pilková. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, už i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je. 

Čemu věnovat pozornost při výběru dětských slunečních brýlí:

  • Brýle musejí dobře sedět za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby dítěti nepadaly, ale ani ho netlačily.
  • Brýle by měly pokrýt celé okolí oka tak, aby nedocházelo k bočnímu průniku UV záření. 
  • Obruby by měly být z bezpečného pružného a pevného materiálu. 
  • Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček. 
  • Sluneční brýlové čočky by měly být plastové a stabilně zabarvené. 

Celý článek najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/detem-do-dvou-let-slunecni-bryle-nekupujte-leda-k-mori/

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS