Zobrazit menuSkrýt menu

Školy trápí nedostatek asistentů pedagoga. Často musí slevovat z požadavků

Publikováno: 10. 9. 2018, aktualizováno: 10. 9. 2018 | Zdroj: lidovky.cz

Odborníků, kteří by učitelům pomáhali s inkludovanými dětmi, je stále málo. Odrazuje je zejména nízké finanční ohodnocení nebo jim chybí dostatečná kvalifikace a zkušenosti. Ministerstvo školství přitom chce podmínky pro zájemce o danou pozici v budoucnu ještě zpřísnit.

Školní rok již začal a ředitelé stále nemají dostatek asistentů pedagoga. Důležitost této pozice se hodně skloňovala v době, když ve školním roce 2016/2017 začínalo povinné společné vzdělávání dětí takzvaně běžných a těch s různými handicapy – tělesnými, mentálními, ale i sociálními. Právě díky těmto asistentům má kantor bez problému zvládnout věnovat se všem dětem ve třídě. V základních školách v roce 2016/2017 působilo 10 080 takových asistentů, v přepočtu tam pracovali na 6 493 úvazků. Jenže podle ředitelů škol se situace s nedostatkem asistentů od této doby nezlepšuje. Jen na základní školy docházelo v předchozím školním roce téměř 75 tisíc žáků, kterým pedagogicko-psychologická poradna přiznala, že potřebují podporu při vzdělávání. Letošní čísla ještě nejsou známa.

Ředitelé tak poptávají asistenty všemožnými způsoby. "Jejich nedostatek je skutečně stále problém. Loni se jejich pracovní podmínky ještě zhoršily," uvádí Zbyněk Němec za společnost Nová škola, která podporuje inkluzivní vzdělávání. Naráží tak na novelu vyhlášky, kterou na konci loňského roku podepsal tehdejší ministr školství Stanislav Štech (ČSSD). Ta mimo jiné od roku 2018 rozdělila asistenty na dvě kategorie podle toho, jakou podporu kantorům a žákům poskytují. Změnila také výpočet, podle kterého školy na asistenty dostávají peníze. Podle ministerstva totiž asistenti stáli více, než se očekávalo. A to i přes to, že jich byl nedostatek. Na to, že školy nemohou asistenty sehnat, přitom už loni na podzim upozorňovala ve svém šetření Česká školní inspekce: "Jejich nedostatek vyplývá z nízkého finančního ohodnocení a snížených úvazků. Není dost vhodných uchazečů, často jim chybí kvalifikace či zkušenosti." Průměrný měsíční plat asistenta pedagoga v minulém roce činil 18 250 Kč, úřad do 31. října počítal náklady na asistenta z tabulkového platu 21 930 korun. Školy tak najímají i ty, kteří nemají kvalifikaci. "Nemají ani minimální vyžadovaný kurz. Ředitelé jsou rádi, že alespoň někoho sehnali," popisuje Němec. Takového asistenta bez zkušeností se pak školy snaží dodatečně do kurzů přihlásit.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/

další zprávy z médií

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS