Zobrazit menuSkrýt menu

Školka jen pro někoho. Kolem velkých měst je problém najít místa.

Publikováno: 15. 7. 2018, aktualizováno: 16. 7. 2018 | Zdroj: zpravy.iDNES.cz

I když řada krajů zvyšuje počet školek, na některých místech hlásí stop stav. Největší problém bývá s umístěním dvouletých dětí. Ty nakonec mateřinky nebudou muset brát povinně.

V roce 2017 chodilo do mateřských škol v České republice 297 tisíc dětí ve věku od tří do pěti let. Během následujících tří let by tento počet mohl vystoupat až na 315 tisíc dětí. Na mnoha místech přitom už nyní nemají pro děti místo ačkoliv jej podle zákona obce budou muset najít. Poloprázdným školkám stát naopak připlatí za péči o dvouleté děti. 

Ještě před deseti lety chodily děti z Drahelčic do školky v Rudné. Jenže Rudná a Drahelčice leží jen pár kilometrů za Prahou a počet obyvatel se za tu dobu znásobil. "Můj syn ještě chodil do Rudné, ta ale dnes nemá dost míst ani pro své vlastní děti a stejně jsou na tom i ostatní obce v okolí," říká starosta Drahelčic Jan Ruda. 

Rodiče v Drahelčicích mají zkrátka smůlu. I když obec dostane dotaci na výstavbu nové školky pro 70 dětí, o kterou má už několik let zažádáno, místo bude maximálně pro děti tříleté. Dvouleté? "To je v našem okolí nereálný nadstandard. Maminky si mění bydliště. Máme i takové, které nás kvůli školce chtějí dát k soudu," říká Ruda. 

O pár kilometrů dál to problém být nemusí. "V obcích, kde se snižuje počet obyvatel, nejen na Vysočině, ale i na hranici Středočeského kraje, tato možnost bude," říká Petr Halada, starosta Kamýka nad Vltavou a člen předsednictva Sdružení místních samospráv. Stát jim na umístění dvouletých do školek přispěje více než dřív. 

Poslanci totiž vyšli vstříc obavám obcí, jako jsou Drahelčice, a schválený nárok na místo ve školce pro dvouleté od roku 2021 zrušili. Schválí-li novelu Senát (a nic nenasvědčuje tomu, že by řekl ne), školky si tak jako dnes budou moci samy říct, jestli dvouleté dítě přijmou. 

Ministerstvo školství jim k tomu na rozdíl od minulých let slibuje vytvořit finanční podmínky. "Od září 2020 počítá vyhláška s možností zaměstnat ve třídách s dvouletými dětmi dalšího nepedagogického pracovníka financovaného ze státního rozpočtu. Povinné bude také snižovat počty dětí ve třídách," říká tisková mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová. Míst pro dvouleté bude méně.

Pro školky, kde je dětí méně, to bude další důvod, proč dvouletým otevřít dveře. Už teď jich není málo – v ukončeném školním roce jich do školek chodilo přes 45 tisíc. 

 

Celý článek najdete zde:

https://zpravy.idnes.cz/skolky-dvoulete-deti-stat-priplati-nejsou-mista-f61-/domaci.aspx?c=A180710_153230_domaci_jn

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS