Zobrazit menuSkrýt menu

Školám po zápisech stále chybí asistenti. Nemají pro ně ani peníze, ani smlouvy

Publikováno: 28. 5. 2019, aktualizováno: 28. 5. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Po zápisech do prvních tříd školy shání nové asistenty – těch je podle ředitelů pořád málo. Situaci podle nich nezlepšuje ani to, že asistentům mohou nabídnout jen krátkodobé smlouvy a malé úvazky. Asistenti jsou totiž přijímáni ke konkrétnímu dítěti, které je má doporučené jen na určitou dobu.

Některé školy by navíc po zápisech měly své asistenty pro nadbytečnost propustit. Ministerstvo školství chce problém řešit tak, že bude jednoho asistenta sdílet více žáků.

Skončily zápisy do prvních tříd a ředitelé základních škol už tuší, kolik budou v dalším školním roce potřebovat asistentů. Některé školy ale pro budoucí prvňáčky se speciálními vzdělávacími potřebami nemohou nové asistenty sehnat, je jich totiž stále málo.

„Poradna doporučí asistenta, ale toho se bohužel dost často nedaří získat. Přitom nyní musíme sehnat další dva. Jednoho poptáváme po zápisu pro děti, které jsme teď přijali, a v současné době ještě potřebujeme dalšího. Třeba teď nastoupila asistentka, kterou jsme sháněli tři měsíce,“ řekla ČT ředitelka Základní školy U Obory v Praze Ivana Vodičková.

I když školy nové asistenty potřebují, ani smlouvu na neurčito, ani plný úvazek jim často nenabídnou. Úvazek a s ním i výplata asistenta se totiž odvíjí od toho, co poradna pro dítě doporučí. To může být podle ředitelů i odborníků jedním z důvodů, proč kvalitní asistenti chybí.

 

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2823791-skolam-po-zapisech-stale-chybi-asistenti-nemaji-pro-ne-ani-penize-ani-smlouvy

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS