Zobrazit menuSkrýt menu

Šikana přes internet narůstá. Ani fyzické útoky ale zdaleka nemizí

Publikováno: 19. 9. 2018, aktualizováno: 19. 9. 2018 | Zdroj: irozhlas.cz

Kyberšikana se mezi českými dětmi vyskytuje ve stále větší míře. Stejně tak se ale objevují i posměšky, sexuální narážky, výsměch kvůli sexuální orientaci nebo fyzické napadání. Údaje vycházejí z analýzy příspěvků, které samotné oběti šikany nebo jejich spolužáci napsali na web projektu Nenech to být. Ten se snaží zapojit do svých aktivit co nejvíce škol a na šikanu je upozorňovat. Aktuálně jich spolupracuje kolem tisícovky.

Systémem za poslední rok prošlo víc než 2000 zpráv o rizikovém chování, uvedla v úterý Kateřina Lánská z projektu. Platformu Nenech to být spustili loni studenti z gymnázia Brno Vídeňská. Podpořily ji ministerstvo školství a Linka bezpečíDěti do ní mohou anonymně popsat problémy své i svých spolužáků. Celkem je v Česku přibližně 5500 základních a středních škol, na které chodí víc než 1,3 milionu žáků. Kyberšikana se vyskytuje minimálně v 15 procentech případů. "Časté jsou i facebookové skupiny či stránky zaměřené specificky na zesměšňování oběti," uvedl spoluzakladatel aplikace Jan Sláma. Děti oznámily také sebevražedné tendence, sexuální narážky i sebepoškozování. V minimu případů se podle autorů projektu objevily u středoškoláků informace o znásilnění. "Ačkoliv se vůči dřívějším dobám šikana přesouvá více do on-line prostředí, nechybí ani krádeže či fyzické útoky," napsali autoři aplikace. Fyzické útoky se podle nich objevují až ve 47 procentech případů. Často jsou se šikanou spojeny drogy. Žáci hlásí také ponižování ze strany učitelů, domácí násilí nebo počínající anorexii.

Odhalit šikanu bývá podle odborníků složité. "Podstatnou vlastností šikany je skrytost a nepřístupnost. Často všichni přímí, ale i nepřímí účastníci šikany z rozličných důvodů brání jejímu odhalení. A to i oběti. Pro oběť je bolestivé a zraňující mluvit o svém týrání, hrozí jí, že ztratí poslední zbytky sebeúcty," uvedl specialista na řešení školního násilí a šikanování Michal Kolář. Vedení některých škol se navíc šikanou nechce zabývat. Spolupracovníci projektu Nenech to být se proto budou v novém školním roce věnovat každému vážnému nahlášenému případu, aby škola i žák dostali pomoc.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/sikana-skola-nenech-byt_1809181549_mat

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS