Zobrazit menuSkrýt menu

Sehnat bezbariérové bydlení? Pro osoby s handicapem často zásadní problém

Publikováno: 23. 7. 2018, aktualizováno: 27. 7. 2018 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Samostatný život láká čím dál tím více osob s postižením. Zpravidla však narážejí na nedostatek vhodných bytů, které by byly bezbariérové a vyhovovaly jejich potřebám. Někteří z nich proto veřejně oslovili majitele vybraných nemovitostí, a jejich sen se jim díky tomu podařilo splnit.

Zájem o vlastní bydlení mají handicapovaní především v Praze, kde je téměř pět stovek obsazených bytů se zvláštním určením. Po ročním úsilí se zde podařilo najít byt i handicapovanému počítačovému technikovi Matěji Tesaříkovi. „Už jsem se chtěl osamostatnit, nebýt závislý na rodičích. Tím, že mám i práci, tak si chci rozjet vlastní život,“ říká. Například filmová střihačka Kateřina Morozová na obecní byt nedosáhne. Nedařilo se jí ani přes inzerát. S dalšími handicapovanými proto nocovala venku, aby na problém upozornila. Krátce nato nabídku dostala.

„Ozvalo se nám několik majitelů bytů, že bychom se mohli přijít podívat. Dalším se ozvali z městské části. Potřebujeme, aby se hlásili i další, protože máme nové zájemce,“ uvedl ředitel asistenční služby Erik Čipera. „Zájmem města je zvyšovat počet těchto bytů, a to jednak vlastní výstavbou, kdy důsledně dbáme na to, aby alespoň pět procent z nové výstavby tvořily byty zvláštního určení,“ uvedl mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy. Momentálně je v hlavním městě třicítka bezbariérových bytů v rekonstrukci, další dvacítka je volná, ale neobyvatelná.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2543527-dalsi-bariera-pro-handicapovane-maji-problem-sehnat-vyhovujici-bydleni

> další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS