Zobrazit menuSkrýt menu

Sebevražda dívky motivovala projekt prevence šikany

Publikováno: 18. 1. 2019, aktualizováno: 18. 1. 2019 | Zdroj: libereckadrbna.cz

Besedy s dětmi, divadelní představení, proškolování učitelů či předávání informací školákům přes sociální sítě. To chystá Liberec v dvouletém projektu Princezna Julie, který je zaměřený na prevenci šikany, kyberšikany a dětského násilí v základních školách. Cílem je osvěta i pomoc obětem.

Podle náměstka primátora Ivana Langra je třeba o tomto tématu veřejně hovořit. Má pocit, že ve školách je nechuť o šikaně mluvit. „Že školy mají pocit, že když to téma neventilují navenek, že jsou zajímavější pro rodiče," uvedl Ivan Langr. Nepovažuje to za správné. „Pro mě má hlavní cenu škola, která šikanu přiznává, která ji účinně řeší, než ta, která ji nepřiznává, a přitom tam je," dodal.

Odkaz na dívku, která spáchala sebevraždu

Název projektu symbolicky odkazuje na třináctiletou dívku z Liberce, která roce 2015 spáchala sebevraždu, přičemž jedním z důvodů pravděpodobně byla šikana ve školním kolektivu. „Název projektu chápejme jako varovný prst, jako imperativ, co už tady nikdy nechceme zažít," uvedl náměstek. Město do projektu zapojí 20 základních škol, podílet se na něm bude městská policie, nezisková organizace Advaita i divadlo. Jeho herecké studio, v němž účinkují převážně děti, na přelom května a června chystá pro školy premiéru představení nazvané O vílách a králi draků. Tematicky bude zaměřeno na šikanu a mělo by děti jako diváky šokovat. „My už nemůžeme hrát příběhy, které jsou takové vyprávěcí, musíme opravdu šokovat a rozhodla jsme se, že ten příběh bude drsný," uvedla umělecká vedoucí souboru Jana Hejret Vojtková. Představení ale podle ní skončí dobře. „Skončí nadějí, protože to je můj smysl práce režijní s herci, že to musí mít katarzi, musí to mít východisko. Když nemá, tak to končí v lese s oprátkou nebo na práškách," dodala. 

Celý článek naleznete zde: https://www.libereckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/17429-divka-spachala-sebevrazdu-i-kvuli-sikane-liberec-ted-predstavil-projekt-prevence-na-skolach.html?utm_source=copy

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS