Zobrazit menuSkrýt menu

Sebepoškozování – příčiny a léčba

Publikováno: 19. 3. 2018, aktualizováno: 21. 3. 2018 | Zdroj: vylecit.cz

Psychika je nevyzpytatelná a nikdy nevíme, jak a kdy si s námi začne hrát. Žijeme v době, kdy jsou peníze tím nejdůležitějším na světě a stres patří ke každodennímu životu. Jak se s tím vším ale vypořádat, abychom neutrpěli ztrátu na zdraví?

To je velice zapeklitá otázka a lze řešit pouze individuálně. Někteří z nás nervy řeší pomocí relaxace, boxu, běhu či jinými aktivitami. Existují však mezi námi jedinci, kteří své problémy odstraní trochu bolestivější cestou a to sebepoškozováním.

Sebepoškozování je psychická porucha, která má původ v sociokulturním prostředí. Pod tímto pojmem si mnozí lidé představí sebevrahy. Avšak bylo vědecky prokázáno, že se lidé, kteří sebepoškozováním trpí, nechtějí úmyslně zabít. „Pouze" si tím ulevují od svých problémů. Sebepoškozování je agresivní chování člověka, které je nasměrované proti němu samotnému. Pro sebepoškozování je charakteristické, že se toto sebezraňující chování opakuje, je návykové. Ve společnosti se o něm ví a mluví velmi málo, s tímto problémem se však potýká mnoho osob, především dospívajících.

Druhy sebepoškozování

Ač se to zná býti poněkud děsivé, existuje mnoho způsobů sebepoškozování. Nejčastějším bývá řezání ostrými předměty jako jsou nůžky a nože. Druhým typem je škrábání, dále pak kousání. Pravděpodobně nejbolestivější cestou, jak se zbavit zármutku je pálení se. Když opustíme od vnějších pokusů o vlastní ublížení si, mezi další formy sebepoškozování patří také polykání enormního množství prášků jakéhokoliv druhu, to může být pro nemocného smrtelné.

Celý článek k přečtení na: http://www.vylecit.cz/1360/sebeposkozovani-priciny-a-lecba/

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS