Zobrazit menuSkrýt menu

Samoživitelky přišly v koronakrizi až o pět tisíc, to pro ně může být fatální

Publikováno: 8. 10. 2020, aktualizováno: 8. 10. 2020 | Zdroj: maminka.cz

Rodič samoživitel, který zůstal na dítě sám, se často potýká s finančními problémy. A ukazuje se, že koronakrize byla pro ně velkou ranou do rozpočtu. Podle průzkumu se jim snížil příjem o tři až pět tisíc korun, což pro takové rodiny může být velmi fatální.

I před krizí patřila skupina samoživitelů k ohrožené skupině. Obzvlášť v případě, kdy od druhého rodiče nedostávají výživné na děti, je jejich finanční situace často neúnosná. A mnohdy se zhoršuje při jakémkoliv „výpadku“ v podobě prázdnin nebo nemocí. S příchodem koronakrize se problémy samoživitelům stupňují, ukázal průzkum, který provedla Asociace neúplných rodin mezi členy svého asistenčního programu VašeVýživné.cz. Dotazováno bylo na 500 rodičů.

Období koronaviru se dotklo 80 % dotazovaných rodičů samoživitelů. Celých 40 % z nich však přiznalo, že bez podpory a pomoci rodiny či přátel by krizi nezvládli. O práci v období první vlny pandemie přišlo 11 % z nich. A ti, kteří si ji udrželi, se bojí, aby o ni nepřišli teď.

„O práci, svoji hlavní pracovní činnost, jsem sice nepřišla. Ale dvě brigády, které mě a moje dvě děti držely nad vodou, jsou pryč. Teď stěží poplatím nájem a nakoupím potraviny. Nezbývá mi už ani koruna a bojím se, že se situace bude zhoršovat,“ říká maminka Monika.

Situace je dnes vážnější také v tom, že se samoživitelé obávají doby, kdy budou muset s dítětem zůstat doma na ošetřovném v důsledku nařízení karantény ve školách nebo školkách a budou odkázáni na 60 % mzdy. Tedy nedostanou 80 % mzdy tak jako na jaře. Mnozí navíc nemají vybavení a internet pro tuto formu vzdělávání, a pokud by si ho měli pořídit, byl by to pro ně zase velký náklad do rodinném rozpočtu.

Celý text najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/samozivitelky-prisly-v-koronakrizi-az-o-pet-tisic-to-pro-ne-muze-byt-fatalni

 

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS