Zobrazit menuSkrýt menu

Rok otcovské dovolené: S novorozencem zůstaly doma desítky tisíc otců

Publikováno: 20. 3. 2019, aktualizováno: 20. 3. 2019 | Zdroj: kurzy.cz

Už více než rok mají Češi možnost čerpat takzvanou otcovskou dávku, která umožňuje novopečeným otcům zůstat na pár dní doma spolu s miminkem a matkou. Za minulý rok tuto možnost využily desítky tisíc otců. Využívat ji mohou i adoptivní rodiče. Co je pro vyplacení dávky potřeba?

Dávky otcovské poporodní péče, zkráceně otcovskou, vyplácejí okresní správy sociálního zabezpečení. Za loňský rok jich zpracovaly a vyplatily více než 43 tisíc. "Od 1. února 2018 jsme vyplatili přesně 43 442 výplat," upozornila ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová. Dávku využil například manžel Moniky Hubené z Brna, které se v červnu narodilo první dítě . "Jsem za takovou možnost velice ráda, protože první týdny byly opravdu náročné. Manžel využil tuto možnost ve třetím týdnu šestinedělí, takže už jsem mu dokázala vysvětlit, co a jak, a mohl mi tak pomáhat s malým, zatímco jsem doháněla resty v domácnosti nebo i spánek," popsala Hubená.

"O dávku si může zažádat každý novopečený otec, ale také například adoptivní rodič či pěstoun. Podstatné je, aby byl účastníkem platby na nemocenském pojištění, ať už jako zaměstnanec, nebo jako OSVČ. OSVČ přitom musejí splňovat dobrovolnou účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 3 měsíců před nástupem na otcovskou. Po dobu čerpání dávky, což je jeden týden, ale zároveň nesmí samostatně výdělečnou činnost vykonávat," vysvětluje Zbyněk Kočiš, finanční specialista společnosti Poutko. Doplňuje také, že nastoupit je potřeba do šesti týdnů poté, co se dítě narodilo nebo bylo převzato do péče. "Každopádně se ale dávka vyplácí jen jednorázově. Ani v případě, že se rodičům narodí dvojčata, či vícerčata, se dávka nezvyšuje," upozorňuje Kočiš. Den nástupu si otec určuje sám a výplatu nelze přerušovat. Dávku potom vůbec nedostanou například lidé ve výkonu trestu odnětí svobody, přestože jsou zařazeni do práce.

 

Celý článek najdete zde: https://www.kurzy.cz/zpravy/486877-rok-otcovske-dovolene-s-novorozencem-zustaly-doma-desitky-tisic-otcu/

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS