Zobrazit menuSkrýt menu

Rodiny demonstrovaly v Praze za život

Publikováno: 2. 5. 2019, aktualizováno: 2. 5. 2019 | Zdroj: katyd.cz

Mnohatisícový zástup obhájců nenarozeného života prošel v sobotu ulicemi Prahy. Pochod pro život a rodinu prošel v sobotu centrem Prahy. Jeho cílem bylo především apelovat na politiky, aby část peněz z EU šla na podporu vícečetných rodin.

Svatovítskou katedrálou se rozléhá potlesk. Apoštolský nuncius v ČR Charles Daniel Balvo právě předává místopředsedkyni Hnutí Pro život Zdeňce Rybové ocenění papeže Františka – Řád sv. Silvestra. Jde o papežské vyznamenání za zásluhy o Svatý stolec, které je určené laikům. V minulosti ho obdržel například i spisovatel Jan Čep. „Bylo to pro mě překvapení. Mám z toho obrovskou radost a moc si toho vážím. Při přebírání řádu mi hlavou jenom bleskla myšlenka, aby ti, kdo sbírají ceny zde na zemi, také nakonec obdrželi ocenění na věčnosti,“ směje se Zdeňka Rybová.

Bohoslužbou v katedrále, kterou celebruje kardinál Dominik Duka, Národní pochod pro život začíná. Letos se ho účastní rekordní počet lidí. Zřejmé je to ale až na Klárově, kde už dlouho před 14. hodinou, kdy má průvod vyrazit na Václavské náměstí, není k hnutí. Odhady organizátorů se pohybují kolem 10 tisíc účastníků. Je mezi nimi i rodina Žákova z Náchoda. „Ráno jsme vyjeli vlakem z Pardubic, a protože s dětmi často vlakem nejezdíme, moc se jim to líbilo,“ líčí cestu manželé Ondřej a Eliška. Prozrazují, že už brzy přibude synům Františkovi a Toníkovi nový sourozenec. „Těšíme se. Bydlení máme skvělé. Máme velký domek, kde s námi bydlí i můj dědeček a babička, což je dobré i pro kluky,“ doplňuje paní Eliška.

Třetí dítě

Právě „třetí dítě“ je hlavním tématem letošního pochodu pro život. Podle průzkumu jsou matky se dvěma dětmi nejpočetnější skupinou žen, které podstupují potrat. „Považujeme za nepřijatelné, aby kvůli ekonomickým obavám přišlo každý rok o život skoro pět tisíc počatých dětí jenom proto, že stát neumí ocenit demografický přínos ekonomicky aktivních rodin s více dětmi. Pokud se totiž v rodině narodí třetí dítě, její příjmy klesají pod úroveň příjmů, se kterými v ČR žijí penzisté,“ upozorňuje Zdeňka Rybová.

 

Celý článek najdete zde: http://www.katyd.cz/clanky/zpravodajstvi/rodiny-demonstrovaly-v-praze-za-zivot.html

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS