Zobrazit menuSkrýt menu

Rodičovský příspěvek by se měl od ledna 2020 zvýšit na 300 tisíc korun

Publikováno: 27. 11. 2018, aktualizováno: 27. 11. 2018 | Zdroj: zpravy.idnes.cz

Od ledna roku 2020 dojde ke zvýšení rodičovského příspěvku, a to z původních 220 na 300 tisíc korun. Dohodly se na tom ministryně práce a sociálních věcí a ministryně financí. Změna se uskuteční po více než deseti letech a stát vyjde přibližně na 9 až 10 miliard korun.

"Po dohodě s paní ministryní financí jsme se dohodli od 1. ledna 2020 o celou částku, která je uvedena v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení vlády," řekla Maláčová ke zvýšení rodičovského příspěvku. "Uděláme to k 1. 1. 2020, abychom se na to řádně připravili," potvrdila také ministryně financí Schillerová. "Zavázali jsme se k tomu v koaliční smlouvě," dodala. Původně chtěla ministryně práce a sociálních věcí, aby to bylo trošku jinak. "My bychom chtěli, aby to platilo co nejdříve. Chtěli bychom, aby už v průběhu příštího roku se to navýšilo na 260 tisíc a později v průběhu funkčního období vlády na 300 tisíc," uvedla Maláčová z ČSSD v rozhovoru pro iDNES.cz, když nastupovala v létě do funkce místo Petra Krčála, jenž rezignoval, když vyšlo najevo, že částečně opsal svou bakalářskou práci. Na příspěvek bude nárok, i když bude dítě v jeslích více hodin. Do připomínkového řízení tak poslala návrh svého ministerstva, podle nějž by se rodičovský příspěvek zvýšil od poloviny příštího roku o 40 tisíc korun na 260 tisíc korun a pro dvojčata a vícerčata ze 330 tisíc na 390 tisíc korun.

Jenže návrh státního rozpočtu pro příští rok s růstem rodičovského příspěvku v roce 2019 nepočítá a ministryně Schillerová chce víc peněz na tento účel uvolnit až v roce 2020. "Bude to pro rodiče výhodnější," řekla v pondělí iDNES.cz Maláčová. Chce zároveň zrušit také podmínku, že do školky či jeslí může dát rodič pobírající rodičovský příspěvek své dítě na maximálně 46 hodin měsíčně. "Je to trestání chudých," řekla k tomu iDNES.cz Maláčová.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.idnes.cz/koalicni-jednani-ano-cssd-rodicovsky-prispevek-frw-/domaci.aspx?c=A181126_112357_domaci_kop

další zprávy z médií

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS