Zobrazit menuSkrýt menu

Rodičovský příspěvek 2018: Platí několik změn

Publikováno: 13. 3. 2018, aktualizováno: 13. 3. 2018 | Zdroj: e15.cz

Novela o státní podpoře ovlivnila i změny v rodičovském příspěvku, které platí od začátku letošního roku. Novinky se týkají hlavně rodičů dvojčat, dále pak těch, kteří více vydělávají a rodičů, kteří příspěvek chtějí vybrat rychleji. Nově si budou moct regulovat rodičovský příspěvek i ti, kteří nemají nárok na mateřskou (PPM).

Zrušení horní hranice čerpání

Do konce loňského roku to bylo tak, že výše rodičovského příspěvku byla maximálně 11 500 korun měsíčně. Tato hranice je od ledna zrušena. Neznamená to ale, že by si kdokoliv mohl nastavit rodičovský příspěvek například na 20 tisíc měsíčně.

Pochopitelně to má svá pravidla. Čerpání je možné nastavit až do výše předchozí peněžité pomoci v mateřství (letos je maximální hodnota peněžité pomoci v mateřství 34 470 korun). Změna se tedy týká spíše rodičů s vyššími příjmy. Budou tak moci vyčerpat mnohem rychleji. I během půl roku.

Rodiny s vícerčaty

Polepší si rodiče vícerčat. Celková část rodičovského příspěvku na vícerčata se totiž zvyšuje z 220 tisíc na 330 tisíc korun. A změna se netýká jen rodičů, kterým se vícerčata narodí od ledna 2018. Částku 330 tisíc totiž můžete dočerpat. "Pokud rodiče chtějí uplatnit nárok na vyšší rodičovský příspěvek na vícerčata, musí podat novou žádost, kde uvedou všechny společně narozené děti. Pokud už rodiny s vícerčaty částku 220 tisíc vyčerpaly, ale dětem nejsou ještě 4 roky, mohou si znovu požádat o rodičovský příspěvek a čerpat ho až do celkové výše 330 tisíc korun (nebo do 4 let věku dětí)," říká Petr Habáň, tiskový mluvčí MPSV.

Když není nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Změny se týkají i rodičů, kterým není možné stanovit denní vyměřovací základ, nemají tedy nárok na mateřskou. Většinou jde o studenty, osoby samostatně výdělečně činné a nezaměstnané. I ti si budou moct nastavit výši čerpání této dávky až do výše 7 600 korun a rodičovský příspěvek tak vyčerpat za tři roky. Volbu jeho výše je nutné provést na příslušném formuláři.

Pro všechny rodiny platí, že pokud chtějí změny ve výši čerpání, musí o to požádat. Je přitom jedno, kdy ke změně došlo naposledy. Pokud nebude žádost podána, poběží vše jako doposud. Výše příspěvku bude tedy jako na konci roku 2017. V případě změny už v letošním roce, je možné udělat další až za tři měsíce. Tak jak tomu bylo předtím.

Celý článek k přečtení na:

http://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/rodicovsky-prispevek-2018-plati-nekolik-zmen-1344212

další zprávy z médií


Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS