Zobrazit menuSkrýt menu

Rodičovská by se měla od ledna zvýšit. U novorozenců i dětí do čtyř let

Publikováno: 21. 5. 2019, aktualizováno: 21. 5. 2019 | Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Navýšení rodičovské na tři sta tisíc korun by se mělo od Nového roku týkat nejen rodičů novorozenců, ale i dětí do čtyř let věku. Na svém středečním jednání se na tom usnesla vláda. 

S navýšením rodičovské na 300 tisíc korun od příštího roku počítá hnutí ANO i ČSSD. Na tom, kdo všechno si polepší, ale koaliční partneři nesvedli najít shodu dlouhé měsíce. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) naposledy představila variantu, podle které se navýšení příspěvku bude týkat rodin s nově narozenými dětmi i těch s nejmladším potomkem do čtyř let, kterým dávka už poběží. Z přidávaných 80 tisíc korun by měly dostat odstupňovaně část podle věku dítěte a výše čerpání rodičovské.

"Návrh je, že nárok na navýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc budou mít všichni rodiče, kteří mají děti do čtyř let a kteří nevyčerpali k 1. lednu 2020 rodičovský příspěvek," uvedl už v nedělních Událostech ČT premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš – a třebaže tak rámec navrhovaný Maláčovou odsouhlasil ještě před zasednutím vlády, vládní kolegyni současně zkritizoval. "Nárok budou mít nově narozené děti a potom všechny ty rodiny s nejmladším dítětem do čtyř let, které k 1. lednu příštího roku nevyčerpaly rodičovský příspěvek." 

Podle Babiše je pro příští rok na navýšení rodičovské potřeba 8,6 miliardy korun a celkové výdaje by měly činit 32,9 miliardy korun. Premiér dodal, že ministerstvo práce našlo ve své pokladně 250 milionů a většina peněz pochází z jiných kapitol rozpočtu. Očekával prý, že resort práce "víc pomůže" a dohledá větší sumu, když má na příští rok mít 674 miliard. "Bylo mou zásadní povinností dojednat základní položky v rozpočtu tak, abych byla schopná pro tento návrh zvednout ruku," doplnila šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO). "Základní atributy jsou čtyřicetimiliardový schodek, rekordní investice, navýšení důchodů, navýšení částky na vědu a výzkum." Sama Maláčová už dřív poukazovala na to, že valná většina výdajů ministerstva práce jsou takzvané mandatorní výdaje, které nařizuje zákon - a na kterých se ušetřit nedá. Jsou to například vyplácené důchody.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2819144-rodicovska-na-programu-vlady-malacova-prichazi-s-kompromisem-potrebuje-osm-miliard

Související články na portálu Šance Dětem

Nahoru

Facebook Šance Dětem YouTube SanceDetem RSS RSS